لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۲

کشیده شدن تظاهرات ضد دولتی به پایتخت لیبی


کشیده شدن تظاهرات ضد دولتی به پایتخت لیبی
کشیده شدن تظاهرات ضد دولتی به پایتخت لیبی

درگیری میان مخالفان و حامیان معمر قذافی، رهبر لیبی روز یکشنبه به طرابلس، پایتخت این کشور کشیده شد. این درحالی است که رهبر لیبی سعی می کند تا اعتراضات رو به گسترش علیه حکومت ۴۰ ساله خود را در هم بشکند. شاهدان در بن غازی، دومین شهر بزرگ لیبی می گویند شماری از نیروهای نظامی، به صف معترضان شهر پیوسته اند.

گزارش های رسیده حاکی از آن است که نیروهای امنیتی در چند روز اخیر شمار زیادی از معترضان را در بن غازی به ضرب گلوله از پای در آوردند. سازمان دیدبان حقوق بشر، مستقر در آمریکا می گوید در درگیری های سه روزاخیر در لیبی ۱۷۳ نفر کشته شده اند. منابع بیمارستانی در شهر بن غازی، دومین شهر بزرگ لیبی تعداد کشته شدگان را دست کم ۲۰۰ نفر عنوان کرده اند.

سیف الاسلام قذافی، یکی از فرزندان معمر قذافی اواخر روز یکشنبه در تلویزیون دولتی لیبی حاضر شد. او در سخنان خود هشدار داد در صورت اینکه وضعیت بیش از این ازکنترل خارج شود، «جوی های خون» در یک جنگ داخلی که می تواند ثروت نفت کشور را هدر دهد، جاری می شود و قدرت های استعماری بازخواهند گشت. قذافی همچنین وعده داد در مورد قانون اساسی لیبی و بازگشت به «دولت محلی» گفتگو شود، و به هم وطنان خود التماس کرد که «کشور را تقسیم» نکنند.

وی همچنین لیبیایی های در تبعید، معتادان به مواد مخدر، و مجرمان را متهم به راه اندازی خشونت ها کرد، و بارها گفت لیبی «مصر یا تونس» دو کشور همسایه ای که در هفته های اخیر شاهد جابجایی قدرت بودند نیست.

قذافی، لیبی را به عنوان جامعه ای قبیله ای توصیف کرد که لبریز از سلاح است و می تواند خیلی زود وارد یک جنگ داخلی شود.

در همین حال، اولین گزارش از کناره گیری یک مسوول دولت معمر قذافی منتشر شد. بر اساس این گزارش نماینده لیبی در اتحادیه عرب، در اعتراض به سرکوب خشونت بار معترضان استعفا داده است. لیبی در حال حاضر ریاست اتحادیه عرب را بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG