لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

سرکوب معترضین در لیبی شدت می گیرد


هواداران معمر قذافی در طرابلس
هواداران معمر قذافی در طرابلس

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید در جریان سرکوب اعتراضات در چندین شهر لیبی، دست کم ۸۴ تن کشته شده اند.

به گفته این سازمان این رقم ۳۵ نفر را که، به نقل از منابع بیمارستانی، توسط نیروهای امنیتی در شهر بنغازی کشته شده اند شامل می شود. آنان بیشتر هدف گلوله های واقعی قرار گرفتند.

گزارش هایی که از لیبی می رسد حاکی است بامداد شنبه دسترسی مردم به اینترنت در پاسخ به روزها اعتراض علیه معمر قذافی، که چهار دهه در قدرت بوده است، قطع شده است. شبکه تلویزیونی الجزیره نیز می گوید از پخش برنامه های آن جلوگیری می شود.

اسوشیتدپرس گزارش می دهد نیروهای ویژه لیبی به یک اردوگاه معترضان در مقابل یک دادگاه در بنغازی حمله کردند. به گفته یک شاهد، سربازان به سوی صدها تظاهر کننده گاز اشک ور شلیک کردند.

بیشتر فعالیت های اعتراضی در این بندر متمرکز است. تلویزیون دولتی، فیلمی از تظاهرات صدها هوادار دولت را در طرابلس نشان داد.

قذافی در تلاش برای فرونشاندن اعتراضات حقوق کارمندان دولت را به دو برابر افزایش داده و ۱۱۰ ستیزه گر اسلامی را آزاد کرده است. اما برخی از تجمعات از ناراحتی های گذشته ناشی می شود. اعتراضات، شب سه شنبه و زمانی آغاز شد که پلیس یک وکیل حقوق بشر را دستگیر کرد. او نماینده خانواده های یک هزار بازداشتی است که در سال ۱۹۹۶ در زندان مخوف ابو سلیم در طرابلس قتل عام شدند.

قذافی قدرت را در سال ۱۹۶۹ در یک کودتای بدون خونریزی به دست گرفت و حکومت خود را بر یک فرقه شخصی و شبکه ای از اتحادیه های فامیلی و قبیله ای بنا کرده است.

XS
SM
MD
LG