لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۲

معمر قذافی می گوید به ونزوئلا نرفته است


سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی نسبت به ادامه اعتراضات به مخالفان هشدار داد.
سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی نسبت به ادامه اعتراضات به مخالفان هشدار داد.

معمر قذافی، رهبر لیبی روز سه شنبه برای مدت کوتاهی در تلویزیون دولتی ظاهر شد و در حالی که زیر چتر بزرگی قرارداشت، از صندلی یک خودروی ون اعلام کرد که او در طرابلس است و نه در ونزوئلا.

گزارش هایی روز دوشنبه منتشر شد که از درخواست رهبر لیبی برای اخذ پناهندگی از ونزوئلا حکایت داشت.

همچنین روز دوشنه گزارش هایی به نقل از شاهدان عینی مبنی بر حمله هلی کوپتر ها و هواپیماهای نظامی لیبی به بخش هایی از طرابلس، پایتخت لیبی منتشر شد.

اما سیف الاسلام، پسر معمر قذافی گفت که هواپیما ها تنها به انبارهای مهمات حمله می کردند.

شاهدان در طرابلس می گویند قوه قانونگذاری کشور از جمله مکان هایی بوده است که توسط مخالفان به آتش کشیده شد.

مخالفان معمر قذافی، حاکم لیبی که بیش از ۴۰ سال است قدرت را در این کشور در دست دارد، با ماموران امنیتی و طرفداران دولت درگیر شدند.

گزارش ها حاکی از افزایش لحظه به لحظه درگیری ها در پایتخت است و خبرهایی در خصوص شلیک گلوله در مناطق وسیعی از سوی شبه نظامیان منتشر شده است.

از سوی دیگر، مسوولان نظامی در نزدیکی جزیره مالت می گویند دو هواپیمای جنگنده لیبی در آنجا فرود آمده اند و خلبانان آنها که گفته اند دستور حمله به معترضان را داشتند، در خواست پناهندگی کرده اند.

ابراهیم دباشی، معاون فرستاده لیبی در سازمان ملل متحد نیز روز دوشنبه از معمر قذافی، حاکم لیبی خواست تا از قدرت کناره گیری کند. او همچنین گفت معمر قذافی باید به خاطر جنایات جنگی محاکمه شود.

گزارش های دیگری نیز از فرار مسوولان دولتی از کشور و پناهندگی سفیران لیبی در خارج منتشر شده است.

طبق اخبار رسیده، شماری از شهرهای مهم لیبی، تحت کنترل نیروهای مخالف دولت است.

خروج اخبار و گزارش ها از لیبی به دلیل آنکه رسانه های خبری خارجی در این کشور حضور ندارند و تلویزیون نیز دست دولت است، دشوار شده است.

فدراسیون بین المللی حقوق بشر، مستقر در پاریس روز دوشنبه گفت دست کم ۹ شهر لیبی از جمله بنغازی، در دست معترضان است.

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز می گوید شمار کشته شدگان درگیری ها در لیبی در حال افزایش است و طی درگیری های ۵ روز گذشته، حداقل ۲۳۳ نفر کشته شده اند.

وزارت امورخارجه آمریکا به تمامی خانواده های کارمندان غیر اضطراری دستور داده است تا لیبی را ترک کنند. این وزارتخانه همچنین از شهروندان آمریکایی خواسته است تا سفر به لیبی را به تاخیر بیاندازند.

XS
SM
MD
LG