لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

تلاش لیبی برای جلوگیری از خروج غیرقانونی نفت


نخست وزیر لیبی می گوید «همه علیه دولت من فعالیت می کنند»
نخست وزیر لیبی می گوید «همه علیه دولت من فعالیت می کنند»
نیروی دریایی و شبه نظامیان طرفدار دولت لیبی ناوهایی به رأس لانوف اعزام کرده اند تا یک نفتکش حامل پرچم کره شمالی را که قصد دارد بدون اجازه دولت لیبی مقادیری نفت از آن بندر واقع در شمال کشور خارج کند، متوقف کنند.

دولت لیبی شبه نظامیان را از فروش مستقیم نفت خام به بازارهای جهانی منع کرده است.

علی زیدان نخست وزیر لیبی تهدید کرده که در صورت سرپیچی نفتکش از دستورات دولت لیبی، آن را منفجر خواهد کرد. آقای زیدان گفته است انهدام نفتکش یک «فاجعه زیست محیطی» به بار خواهد آورد.

مردان مسلح روز شنبه کارگران وفادار به دولت لیبی را وادار کردند تا کشتی را در کنار اسکله رأس لانوف بارگیری کند. سخنگوی شبه نظامیان به دولت هشدار داده که جلوی حرکت کشتی را نگیرد.

تحلیلگران می گویند غلبه ارتش بر شورشیان جنگ آزموده در قیامی که منجر به سرنگونی معمر قذافی در سال ۱۳۹۰ شد، امری بسیار دشوار است. شورشیان، پس از سقوط قذافی سلاح هایشان را نگه داشتند و اکنون دولت نوپای لیبی را به چالش می گیرند.

نزاع بر سر نفت تنها یکی از وجوه آشوب عمیقی است که لیبی – عضو اوپک در شمال آفریقا – با آن دست و پنجه نرم می کند. آقای زیدان اخیراً در حالی که به نظر می رسید از چالش های پیش روی دولتش به ستوه آمده، گفت «همه علیه دولت فعالیت می کنند.»

متحد کردن همه گروه های مختلف و شورشیان تا دندان مسلح زیر پرچم لیبی کاری به غایت دشوار است. تحلیلگران می گویند عواقب شکست دولت در سر و سامان دادن به اوضاع، دامن کل منطقه را خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG