لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۴

انفجار در بنغازی ۱۳ نفر را کشت


بنا به اعلام منابع امنیتی و پزشکی، حمله انتحاری روز یکشنبه در پایگاه ارتش در حومه بنغازی در شرق لیبی ۱۳ کشته و چندین زخمی به جای گذاشت.

یک منبع امنیتی گفت مهاجم انتحاری خود را در خودرویی در برابر پایگاه براسیس واقع در ۵۰ کیلومتری حومه بنغازی منفجر کرد.

براساس گزارش منابع پزشکی، بیشتر قربانیان این انفجار سرباز و نیروهای امنیتی بودند، اما یک منبع امنیتی اعلام کرد مهاجم نیز بین کشته شدگان بوده است.

طی ماه های گذشته به دلیل وقوع مکرر انفجارهای انتحاری و ترور نیروهای ارتش و ماموران پلیس در بنغازی شرایط امنیتی در دومین شهر بزرگ لیبی به شدت رو به وخامت گذاشته است.

بیشتر کشورها پس از وقوع چندین رشته حمله کنسولگری های خود در بنغازی را تعطیل کردند و بعضی از شرکت های هوایی خارجی نیز تصمیم گرفتند پروازها به مقصد این شهر را متوقف کنند.

سفیر ایالات متحده و سه تبعه آمریکایی دیگر در سپتامبر سال ٢٠١٢ در طی حمله نیروهای اسلام گرا به کنسولگری آمریکا در بنغازی کشته شدند.

نگرانی دیپلمات های غربی از آن جهت است که خشونت های بنغازی به ترابلس نیز سرایت کنند. ترابلس طی ماه گذشته شاهد شدیدترین درگیری های ماه های گذشته بین شبه نظامیان بود.

بخش بزرگی از ثروت نفت لیبی در مناطق شرقی کشور قرار دارند که ساکنان آن خواهان جدایی از دولت طرابلس و خودمختاری هستند و همین امر عامل دیگری برای افزایش تنش ها و شورش ها در این کشور است.

دولت علی زیدان، نخست وزیر لیبی برای کنترل شبه نظامیان و اعضای طوائف با چالش های بسیاری روبرو است. این جناح ها در طی شورش های سال ٢٠١١ با حمایت ناتو به سرنگونی معمر قذافی کمک کردند و هنوز مسلح هستند.

صادرات نفت لیبی که برای اقتصاد این کشور حیاتی است، به ١١٠ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده، رقمی که بسیار کمتر از ١ میلیون بشکه در روز در ماه ژوییه و از زمانی است که شبه نظامیان، اعضای طوائف و اقلیت های مسلح به هدف اعمال فشار بر دولت و تحقق درخواست های سیاسی و مالی خود میادین و بندرهای نفتی را توقیف کرده اند.

زیدان هشدار داده است اگر اعتراض ها ادامه پیدا کنند، دولت برای پرداخت دستمزد کارمندان دولت با مشکلات بسیاری روبرو خواهد بود.
XS
SM
MD
LG