لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

چهار پرسنل نظامی ایالات متحده در لیبی آزاد شدند


وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرده است چهار پرسنل نظامی آمریکایی در لیبی آزاد شده اند. دولت لیبی این نیروهای نظامی آمریکا را روز جمعه برای مدت کوتاهی بازداشت کرده بود.

جن پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفته است این چهار پرسنل نظامی در «تلاش ها برای آمادگی امنیتی» شرکت کرده بودند که بازداشت شدند و به منطقه ای در نزدیکی منطقه ای برده شده بودند که ویرانه های دوران روم باستان در آن منطقه هستند.

پساکی چند ساعت پیش خبر بازداشت پرسنل نظامی آمریکا را اعلام کرده بود.

او روز جمعه گفت وزارت امور خارجه هنوز در تلاش است تا از واقعیت های پشت سوانحی اطمینان حاصل کند که به این بازداشت ها منتهی شدند.

پساکی گفت ایالات متحده برای مناسبات خود با «لیبی جدید» ارزش قائل است و از «گذار تاریخی لیبی به دموکراسی» حمایت می کند.

در گزارش روزنامه نیویورک تایمز از مقاماتی که هویت آن ها افشا نشده، نقل شده است که گمان می رود چهار پرسنل نظامی پیش از بازداشت در حال بررسی راه های احتمالی تخلیه دیپلمات ها بودند.

از سال ۲۰۱۱ و از زمانی که گروه های شورشی محلی با حمایت نیروهای هوایی ایالات متحده و ناتو دولت معمر قذافی را سرنگون کردند، گاهی اتباع آمریکایی مقیم لیبی هدف حمله قرار می گیرند.

شبه نظامیان اسلام گرا در اواخر سال ۲۰۱۲ به کنسولگری ایالات متحده در بنغازی حمله کردند و سفیر آمریکا در لیبی و سه تبعه آمریکایی دیگر را به قتل رساندند.

یک معلم آمریکایی نیز اوایل ماه جاری در بنغازی به ضرب گلوله کشته شد.
XS
SM
MD
LG