لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

ادامه درگیری در طرابلس


انفجار در نزدیکی محل اقامت معمر قذافی در باب العزیزیه. ۲۳ اوت ۲۰۱۱
انفجار در نزدیکی محل اقامت معمر قذافی در باب العزیزیه. ۲۳ اوت ۲۰۱۱

نبرد سنگینی در اطراف مجتمع معمر قذافی در طرابلس جریان دارد و شورشیان می گویند در حال در دست گرفتن کنترل بخش های بیشتری از شهر هستند.

کاترین آشتون مسئول سیاست های خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه به نقل از مصطفی عبدالجلیل، رهبر شورای ملی انتقال لیبی، گفت آنها بر ۸۰ درصد پایتخت مسلط هستند.

نبرد در نزدیکی مجتمع باب العزیزیه متمرکز بود و تیراندازی و انفجار در اطراف مجتمع و چند بخش دیگر شهر ادامه داشت.

سخنگوی ناتو در بروکسل روز سه شنبه به خبرنگاران گفت ماموریت ناتو در لیبی تمام نشده است و تا زمانی که حمله و تهدید علیه شهروندان متوقف نشده است، عملیات نظامی ادامه پیدا خواهد کرد.

محل اقامت قذافی معلوم نیست، اما سیف الاسلام قذافی اوایل روز سه شنبه با ورود به هتل ریکسوس، محل اقامت خبرنگاران خارجی، گفت پدرش هنوز کنترل طرابلس را در دست دارد و با اجازه دادن به مخالفان برای ورود به شهر، آنها را به دام انداخته است. سیف الاسلام قذافی سپس با رهبری یک گروه، از مناطق حامی معمر قذافی عبور کرد. تصاویر تلویزیونی، وی را در حالی نشان می داد که مشت خود را در هوا بالا می برد و هوادارانش نیز او را تشویق می کردند.

دادگاه بین المللی جنایی روز سه شنبه گزارش هایی که را که حاکی بود بازداشت سیف الاسلام را تایید کرده است نادرست دانست ، و گفت دادگاه در این باره هرگز خبر رسمی از شورای ملی انتقال دریافت نکرد.

منابع ارشد مخالفان در لیبی همچنین می گویند پسر دیگر رهبر لیبی، محمد قذافی، روز دوشنبه از حبس خانگی فرار کرد. ظاهرا پسر سوم معمر قذافی در بازداشت مخالفان است.

در همین حال، مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقالی، متعلق به مخالفان گفت نیروهای او نمی دانند آیا معمر قذافی هنوز در لیبی حضور دارد یا نه. او گفت آقای قذافی در صورت بازداشت از محاکمه عادلانه ای برخوردار خواهد بود و «لحظه واقعی پیروزی» زمانی است که او دستگیر شود. جلیل تایید کرد که مخالفان هنوز کنترل کامل طرابلس را به دست نگرفته اند. به گفته مخالفان، نیروهای حامی دولت هنوز ۱۰ تا ۱۵ درصد پایتخت از جمله مجتمع باب العزیزه، متعلق به معمر قذافی را در اختیار دارند.

در این میان، سازمان بین المللی مهاجران روز سه شنبه گفت جنگ در طرابلس مانع از پهلو گرفتن قایق این سازمان برای آغاز تخلیه مهاجران سرگردان است. این گروه می گوید قایقی که می تواند ۳۰۰ نفر را حمل کند، تا بهبود وضعیت امنیتی در نزدیکی ساحل باقی خواهد ماند.

گزارش ها حاکی است شورشیان تلویزیون دولتی لیبی را که به گفته آنان به ابزار عمده تبلیغات برای دولت تبدیل شده بود تصرف کرده اند و شامگاه دوشنبه برنامه های آن پخش نشد.

افزون بر بخش هایی از طرابلس، نیروهای طرفدار دولت کنترل دست کم دو شهر عمده وابسته به قبیله قذافی در جنوب و شهر سیرت در حدود ۴۵۰ کیلومتری شرق پایتخت در امتداد ساحل را در دست دارند. ناتو می گوید نیروهای دولتی موشک های اسکاد به شهر مصراته پرتاب کرده اند.

XS
SM
MD
LG