لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۳

نیروهای طرفدار قذافی به مقاومت ادامه می دهند


آرشیو

جنگ بار دیگر در مجتمع معمر قذافی در طرابلس درگرفته است. مخالفان روز چهارشنبه، یک روز پس از تسلط بر مجتمع قذافی که پیروزی عمده ای برای آنان به شمار می آمد، به مقابله با تیراندازی طرفداران قذافی برخاستند. در همین حال به جستجو برای قذافی نیز ادامه دادند.

قذافی، که محل اقامت اش معلوم نیست، پیشتر از ساکنان طرابلس خواست شورشیان را بیرون بریزندو گفت بی آن که دیده شود از شهر خارج شده است.

یک کانال تلویزیونی طرفدار دولت پیشتر به نقل از قذافی گفت او در پی حملات هوایی ناتو، در یک اقدام تاکتیکی مجتمع باب العزیزیه را ترک کرده است.

تلویزیون الرای روز چهارشنبه گزارش داد قذافی از طریق یک رادیوی محلی با مردم لیبی سخن گفته و عهد کرده است در جنگ علیه تهاجم ناتو، یا شهید شود یا پیروز.

ساکنان طرابلس بامداد چهارشنبه پس از هجوم مخالفانان به العزیزیه، با وجود این که هیچ نشانی از قذافی یا خانواده اش به دست نیامد، به جشن گرفتن پرداختند.

با این حال، مخالفان کنترل پایتخت را هنوز کاملا به دست نگرفته اند. خبرنگارانی که در هتل «ریکسوس» محبوس شده اند، صدای شدید تیراندازی را در خارج از هتل گزارش می دهند. این هتل به دست طرفداران قذافی کنترل می شود و به خبرنگاران که در آنجا اقامت داشته اند، اجازه خروج نمی دهند.

رییس شورای انتقال لیبی می گوید چند روز جنگ در طرابلس بیش از ۴۰۰ کشته و ۲۰۰۰ مجروح برجا گذاشته است. مشخص نیستت که آیا تلفات هر دو طرف را شامل می شود یا نه.

مصطفی عبدالجلیل همچنین به یک ایستگاه تلویزیونی فرانسه گفت حدود ۶۰۰ رزمنده طرفدار قذافی بازداشت شده اند، اما نبرد تا خود بازداشت قذافی ادامه خواهد داشت.

فرمانده نظامی جدید مخالفان در طرابلس شامگاه سه شنبه گفت بخش کوچکی از مجتمع عظیم قذافی هنوز در کنترل دولت قرار دارد.

ساکنان «زواره» در نزدیکی مرز تونس گفتند نیروهای وفادار به قذافی به گلوله باران شهر با راکت و خمپاره ادامه می دهند.

مقام های آمریکایی در واشنگتن بر این عقیده هستند که قذافی هنوز در لیبی است.

افزون بر بخش هایی از طرابلس، نیروهای طرفدار قذافی دستکم اختیار دو شهر بزرگ دیگر را که به قبیله قذافی نزدیک هستند، «سبها» در جنوب و «سرت» در ۴۵۰ کیلومتری پایتخت در دست دارند.

روز سه شنبه همچنین شورشیان اعلام کردند کنترل بندر نفتی راس لانوف را به دست گرفته اند.

قرار بود محمود جبریل، نخست وزیر غیر رسمی شورشیان، در پاریس با نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG