لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۴

نبرد در طرابلس همچنان ادامه دارد


مخالفان قذافی که در تلاش برای برکناری وی از قدرت هستند می گویند کنترل بیشتر طرابلس را در دست دارند اما گفته می شود روز دوشنبه هواداران قذافی همچنان به مبارزه مسلحانه در بخش هایی از شهر ادامه می دهند.

مخالفان می گویند درگیری زمانی شدت گرفت که تانک ها از محل استقرار قذافی در باب العزیزیه به سوی گروه مخالفان آتش گشودند.

مصطفی عبدالجلیل رییس شورای ملی انتقالی ليبی می گوید محل اقامت قذافی معلوم نیست. وی می افزاید پس از بازداشت قذافی، محاکمه او منصفانه خواهد بود اما نمی داند قذافی به چه شیوه ای در برابر اتهاماتی که علیه مردم لیبی و جهان علیه او عنوان شده، از خود دفاع خواهد کرد.

جدیدترین زد و خوردها پس از آن آغاز شد که مخالفان به میدان مرکزی شهر موسوم به میدان سبز رسیدند، محلی که هزاران نفر به مناسبت ورود آنان به طرابلس در آنجا به شادی پرداخته بودند. مردم طرابلس با شادمانی در ميدانی که پيشتر محل تجمع و تظاهرات حاميان معمر قذافی بود و اکنون مخالفان آن را ميدان شهدا می نامند، تجمع کرده و پوسترهای قذافی را زير پا لگدکوب کردند.

نیروهای مخالف در حالی که به سمت غرب پیشروی می کردند با مقاومت کمی برای تسخیر پایگاه نظامی کلیدی در مرکز طرابلس رو به رو شدند.

به گفته مخالفان، دو پسر قذافی از جمله سیف الاسلام که جانشین قذافی به شمار می رفت، در بازداشت هستند.

دادگاه بين المللی جنايی در لاهه تأييد کرد شورشيان ليبی، سيف الاسلام، پسر قذافی را که جانشين وی خوانده می شد، در بازداشت خود دارند. دادگاه بين المللی به شورشيان تذکر داد که آنها تعهد دارند وی را به اين دادگاه تحويل دهند.

دادگاه بين المللی جنايی برای قذافی، سيف الاسلام پسر وی و عبدالله السنوسی، رييس سازمان اطلاعات و امنيت ليبی، به اتهام جنايت عليه بشريت حکم بازداشت صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG