لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

ناتو به اقدامات نظامی و دیپلماتیک در لیبی ادامه می دهد


ناتو به اقدامات نظامی و دیپلماتیک در لیبی ادامه می دهد
ناتو به اقدامات نظامی و دیپلماتیک در لیبی ادامه می دهد

رهبران ناتو به اقدامات دیپلماتیک و عملیات نظامی خود در لیبی ادامه می دهند تا در مقابل آمریکا اختیارات بیشتری در این عملیات بین المللی بدست آورند. همزمان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا آماده می شود تا سخنرانی خود خطاب به مردم آمریکا درباره لیبی را در روز دوشنبه ایراد کند.

مقامات ناتو گفتند مسلح کردن نیروهای مخالف در لیبی به عنوان یک گزینه مطرح نیست هرچند حملات هوایی نیروهای ائتلاف این امکان را برای نیروهای مخالف فراهم کردند تا در روز دوشنبه در مناطق تحت کنترل دولت پیشروی کنند.

فرماندهان ناتو گفتند در این درگیری ها موضع گیری نمی کنند و تنها هدفشان حفاظت از غیرنظامیان است. ناتو ممکن است ظرف چند روز فرماندهی عملیات را بدست بگیرد.

دولت باراک اوباما از تصمیم خود برای دخالت نظامی در لیبی و کمک به تحکیم منطقه پرواز ممنوع در این کشور، دفاع کرده است. اما برخی از نمایندگان کنگره آمریکا می گویند اقدامات و انگیزه های واشنگتن از این تصمیم روشن نیست.

پیشاپیش نشست روز سه شنبه درباره لیبی در لندن، نیکولا سرکوزی رئیس جمهوری فرانسه و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا از لیبی خواستند تا روندی انتقالی را فراهم کند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که حملات نیروهای ائتلاف به نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی مورد تحریم قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست. آقای لاوروف خواستار دخالت نیروهای بین المللی از بروز جنگ داخلی شد. روسیه در جلسه رای گیری برای قطعنامه در سازمان ملل متحد شرکت نکرد.

خبرگزاری دولتی مصر اعلام کرد که اتحادیه عرب روز دوشنبه از تمایل برای پایان عملیات نظامی در لیبی خبر داد تا امکان رسیدن به یک راه حل سیاسی میسر شود.

XS
SM
MD
LG