لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

ناتو رهبری اجرای طرح منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را بر عهده می گيرد


ناتو رهبری اجرای طرح منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را بر عهده می گيرد
ناتو رهبری اجرای طرح منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را بر عهده می گيرد

کشورهای عضو سازمان ناتو توافق کردند که رهبری اجرای طرح منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را بر عهده بگيرند و در همين حال اجرای مسئولیت های گسترده تری را که در دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مشخص شده است، بررسی می کنند.

روز پنجشنبه دبیر کل ناتو آندرس فوگ راسموسن گفت: عملیات ناتو در سه روز آینده آغاز خواهد شد و همزمان با بمباران هواپیماهای ائتلاف بین المللی انجام خواهد گرديد.

راسموسن گفت که در حال حاضر «هم عملیات نیروهای ائتلاف و هم عملیات ناتو انجام خواهد شد.» او گفت: طی چند روز آينده در مورد رهبری و نقش گسترده تر حملات بین المللی در لیبی تصمیم نهايی اتخاذ خواهد شد.

ترکیه - که تنها عضو مسلمان ناتو است- در اوايل روز پنجشنبه در يک گفتگوی چهارجانبه تلفنی بین وزرای خارجه آمریکا، ترکيه، فرانسه، و بريتانيا با اين طرح موافقت کرد. آنکارا به دنبال اين بود که پيرامون محدود بودن عملیات ناتو و اجتناب از تلفات در میان غیرنظامیان مسلمان اطمینان حاصل کند.

همچنین روز پنجشنبه، ایالات متحده و فرانسه اعلام کردند که امارات متحده عربی با ۱۲ هواپیما برای به اجرا درآوردن منطقه پرواز ممنوع کمک می کند. کشور قطر قبلا به اين تلاش پیوسته بود.

نیروهای ائتلاف روز پنجشنبه، مواضعی را در لیبی هدف حمله قرار دادند. در همين حال اتحادیه آفریقا اعلام کرد که مذاکرات با هدف تلاش برای متوقف کردن جنگ را ميزبانی می کند.

XS
SM
MD
LG