لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

سخنان اوباما در پنجمین سالگرد بحران مالی آمریکا


پس از گذشت پنج سال از بحران مالی آمریکا، که به بحران مالی و اقتصادی جهان منجر شد، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا میگوید که اقدامات و کارهای بیشتری در پیش رو است که باید انجام شود.

آقای اوباما به مناسبت پنجمین سالگرد بحران مالی واقتصادی جهان، که با سرنگونی شرکت بین المللی لیمن برادرز، بانک سرمایه گذاری مستقر در آمریکا آغاز شد گفت ۵ سال پیش دولت وی سیستم مالی آمریکا را از لبه پرتگاه سقوط نجات داد و در طی این مدت اقتصاد آمریکا رشد کرده است. ولی رئیس جمهوری آمریکا خاطر نشان کرد که نرخ بیکاری هنوز بالاست. او همچنین هشدار داد که باید با کسری بودجه و بدهی کشور مقابله شود.

به منظور جلوگیری از بحران مالی مشابه در آینده، آمریکا طی پنج سال گذشته مقررات و محدودیتها جدیدی برای بانکها تدوین کرده است، ولی جیم اُ-سالیوان، یکی از اقتصاددانان برجسته آمریکا از شرکت سرمایه گذارای «فرکونسی اکانومیکز» میگوید مقررات جدید کافی و قادر به جلوگیری از وقوع بحران مالی مشابه دیگری در آینده نیستند.

در ژانویه سال ۲۰۰۹ میلادی، زمانیکه باراک اوباما به کاخ سفید وارد شد سیستم مالی کشور در حال سقوط بود.

در آغاز ریاست جمهوریش، آقای اوباما تلاش کرد تا کنگره را متقاعد سازد تا طرح محرکهای اقتصادی وی را به تصویب برسانند. تصویب طرح محرکهای اقتصادی به وی امکان داد تا بتواند کارخانه های اتومبیل سازی را تحت عنوان «آنقدر بزرگند که نباید سقوط کنند» را از خطر ورشکستگی نجات دهد.

آقای اوباما روز دوشنبه گفت :«ما اشتغال زایی کردیم، جاده ها و پلها را تعمیر کردیم، جلوی اخراج بسیاری از معلمان و افراد پلیس را گرفتیم، به صاحبان خانه ها کمک کردیم تا وام مسکن خود را تجدید کنند و وام ارزان قیمت در اختیار شرکتهای کوچک قرار دادیم تا بکار خود ادامه دهند. ما صنعت اتومبیل سازی کشور را از خطر سقوط نجات دادیم.»

آقای اوباما در عین حال با اشاره به شکاف فزاینده طبقاتی هشدار داد که اقتصاد آمریکا هنوز با چالش های عمده ای روبروست.

اوباما گفت:« بسیاری از شرکتهای کارآفرین بزرگ از نظر سودآوری در سالیان اخیر رکورد تاریخی خود را شکسته اند. اما این طبقه، که یک درصد جمعیت کشور را تشکیل میدهد، در سال گذشته ۲۰ درصد کل درآمد کشور را از آن خود کرده، در حالیکه میانگین درآمد کارگران هیچ افزایشی نداشت. »

بودجه سال مالی آینده هنوز به تصویب نرسیده است. دولت آمریکا از روز سی ام ماه جاری، که پایان سال مالی دولت فدرال بشمار میرود، مجاز نیست تا هزینه های دولت را بپردازد.
XS
SM
MD
LG