لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

کاهش محرکهای اقتصادی بانک مرکزی آمریکا


بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا
بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا

برننکی: بزودی اقتصاد رو به رشد آمریکا دیگر نیازی به خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی را نخواهد داشت.

اعضای هیأت مدیره بانک مرکزی آمریکا در نشست دو روزه هفته آینده خود ممکن است تصمیم بگیرند تا محرکهای اقتصادی خود را کاهش دهند.

سرمایه گذاران بازارهای بورس با نگرانی آخرین تحولات و تصمیم گیریهای بانک مرکزی آمریکا را زیر نظر دارند که از چه زمانی در نظر دارد تا محرکهای اقتصادی خود را کاهش خواهد داد. برخی از اقتصاددانان می گویند که بانک مرکزی آمریکا از سال آینده شروع به کاهش محرکهای اقتصادی خود خواهد کرد، در حالی که برخی دیگر شروع آن را از روز چهارشنبه آینده پیش بینی کرده اند.

بانک مرکزی آمریکا اوائل امسال اعلام کرد که در نظر دارد محرکهای اقتصادی خود را کاهش دهد، که با واکنش شدید و منفی سرمایه داران بازارهای بورس سهام روبرو شد، و باعث کاهش ارزش سهام شد.

بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا، گفته است که زمانی خواهد رسید که اقتصاد رو به رشد آمریکا دیگر نیازی به خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی را نخواهد داشت.

آقای برنانکی می گوید: «آمارها و گزارش اقتصادی نشانگر آن است که اقتصاد آمریکا با شتابی متعادل در حال رشد است، و همزمان ما نیز در نظر داریم که برنامه خرید اوراق قرضه دولت را به تدریج کاهش دهیم.»

نتایج به دست آمده از نظر سنجی «انجمن ملی اقتصاد تجاری»، از اقتصاددانان نشان می دهد که امسال بر شتاب رشد اقتصادی آمریکا افزوده خواهد شد، و اقتصاد آمریکا در سال آینده رشدی معادل ۳ درصد خواهد داشت. بنا براین، رشد اقتصادی سریعتر، و نیاز کمتر به محرکهای اقتصادی، نشانگر این واقعیت است که بانک مرکزی آمریکا قطعاً محرکهای اقتصادی خود را کاهش خواهد داد.

نایان تارا هنسل، استاد دانشگاه دفاع ملی، که این نظر سنجی را طرح کرده ، می گوید: اکثر اقتصادانان اعتقاد دارند که بانک مرکزی به احتمال ۸۰ درصد محرکهای اقتصادی خود را کاهش خواهد داد.

بانک مرکزی آمریکا برای کمک به رشد اقتصادی کشور ۳ طرح را به مورد اجرا گذاشت. در طرح نخست، این بانک نرخ بهره های کوتاه مدت بین بانکی را کاهش داد و تقریباً آن را به صفر رساند. بانک مرکزی همچنین متعهد شده است تا زمانی که نرخ بیکاری به ۶ و نیم درصد کاهش پیدا نکرده، نرخ بهره های بین بانکی را همچنان پایین نگه خواهد داشت.

بر اساس طرح دوم، بانک مرکزی به منظور ارائه وام ارزانتر به مردم و شرکتها نرخ بهره وام های دراز مدت را نیز کاهش داد، تا تسهیلاتی برای خرید خانه برای خانواده ها، و خرید تجهیزات و لوازم برای شرکتها فراهم آورده، تا از این طریق بتواند به اقتصاد، و به ویژه به بازار کار، کمک کند.

و بر اساس طرح سوم، بانک مرکزی هرماه ۸۵ میلیارد دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری را خریداری کرده است، که قرار است همزمان با رشد اقتصادی کشور آن را به تدریج کاهش دهد.

هنسل می گوید برخی از آماریها و گزارشهای اقتصادی، آن طور که انتظار می رود، تداوم و یا افزایش شتاب رشد اقتصادی، و در نتیجه کاهش تدریجی محرک های اقتصادی بانک مرکزی را تأیید نمی کنند. گری لوبین، مدیر عامل موسسه ای که درباره راه حل های مالی تحقیق می کند، به خبرنگار صدای آمریکا گفت که کاهش بودجه، سطح بدهی آمریکا و مسئله دفاع از حقوق تجاری شرکتهای بزرگ بین المللی، چگونگی رشد اقتصادی آمریکا را به تردید انداخته است.

انتظار می رود که اعضای هیأت مدیره بانک مرکزی آمریکا سه شنبه و چهار شنبه آینده برای بحث در مورد سیاست های اقتصادی بانک نشستی داشته باشند. قرار است که پس از این نشست دو روزه، آقای برنانکی با برگزاری یک کنفرانس خبری تصمیمات هیأت مدیره و تغییرات احتمالی استراتژیک بانک را با خبرنگاران در میان بگذارد.
XS
SM
MD
LG