لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۴

اختلاف نظر قانونگذاران آمریکا بر سر بودجه دولت


سناتور هری رید و سناتور ریچارد داربین در سنای آمریکا به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند. واشنگتن، ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳
سناتور هری رید و سناتور ریچارد داربین در سنای آمریکا به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند. واشنگتن، ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳
پس از دو ماه تمرکز کنگره آمریکا بر بحران سوریه، نمایندگان آمریکایی بار دیگر پرداختن به دغدغه های مالی این کشور را در کانون توجه خود قرار داده اند.

اگر قانونگذاران آمریکا به تمدید تأمین بودجه دولت رای ندهند، دولت آمریکا روز اول اکتبر (۹ مهر) به ناگزیر تعطیل خواهد شد.

یکی از مفاد اساسی طرح بیمه درمانی رئیس جمهوری آمریکا از اول اکتبر لازم الاجرا می شود و این، ریشه اصلی اختلاف میان سیاستگران آمریکایی است.

شماری از جمهوریخواهان با طرح بیمه درمانی اوباما (که هدف آن افزایش شمار بیمه شدگان است) مخالفند و بحث و جدل در این خصوص ادامه دارد.

جمهوریخواهان می گویند سبب مخالفت آنها با این طرح آقای اوباما آن است که با تصویب و لازم الاجرا شدن آن، از آنجا که کارفرمایان باید بیمه درمانی کارکنان خود را از بدو استخدام تأمین کنند، فرایند استخدام برای آنها دشوارتر و پرهزینه تر خواهد شد و این، به میزان بیکاری در آمریکا دامن می زند.

اما مخالفت با طرح بیمه درمانی اوباما، به عقیده برخی نمایندگان میانه رو کنگره، اشتباهی بزرگ است که به دو دستگی در میان سیاستگران دامن می زند و به زیان اقتصاد کشور و در نهایت، به زیان مردم است.

جمهوریخواهان و دموکرات ها طی روزهای اخیر به یکدیگر در مورد تصویب یا عدم تصویب لوایحی که از این پس به کنگره برده شود، هشدار داده اند.

نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می گویند اقتصاد آمریکا اسیر کشمکش های سیاسی سیاستمداران آن شده است،‌ و در مورد طرح بیمه درمانی اوباما هم، مردم در نظرسنجی نظر خود را ابراز کرده اند و روشن کرده اند که اکثریت آنها خواهان تصویب و اجرای مفاد این طرح هستند.

هنوز روشن نیست که دولت آمریکا به سبب کمبود بودجه با تعطیلی مواجه خواهد شد یا نه. خطر چنین رویدادی اما، جدی است.
با این وصف، بسیاری از تحلیلگران می گویند احتمال تعطیل شدن دولت آمریکا اندک است، چرا که اغلب اوقات، نمایندگان دو حزب به نحوی بر سر راه حلی موقت توافق می کنند، حتی اگر در دقیقه نود باشد.
XS
SM
MD
LG