لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۲

سخنرانی اوباما در مورد پیشرفتهای مالی آمریکا


براک اوباما، رئیس حمهوری آمریکا
براک اوباما، رئیس حمهوری آمریکا

جمهوریخواهان می گویند تلاش اوباما بیش از حد بر روی تصویب لایحه بیمه بهداشتی و کمتر بر روی ایجاد کار متمرکز بوده است.

قرار است روز دوشنبه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد پیشرفتهای آمریکا طی ۵ سال پس از بحرانهای مالی کشور سخن گوید.

آقای اوباما در آستانه مبارزه و کشمکش سختی که احتمالاً با قانونگزاران حزب جمهوریخواه کنگره در مورد سقف بدهی و بودجه کشور در پیش خواهد داشت، ضمن برجسته کردن پیشرفتهای مالی کشور، از جمله شکوفایی و رونق بازارهای بورس سهام، در باره استراتژی مالی و اقتصادی دولت نیز سخنانی ایراد خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه طی سخنرانی در «رُز گاردن» (باغ گل رز) کاخ سفید، با تأکید بر دست آوردهای چشمگیر دولت، از جمله بازسازی اقتصادی و مالی، در دوره پس از اعلام ورشکستگی شرکت مالی بین المللی لیمن برادرز - که بحرانهای مالی کشور شعله ور ساخت - خاطرنشان سازد.

آقای اوباما پس از به عهده گرفتن ریاست جمهوری آمریکا در ژانویه سال ۲۰۰۹، در مقابله با بحرانهای مالی کشور، با حمایت پولی دولت، چند بانک عمده، و ۳ کارخانه اتومبیل سازی عمده آمریکا را از ورشکستگی نجات داد.

آغاز بازسازی آهسته ولی پیوسته اقتصادی و مالی آمریکا
جین اسپرلینگ، مدیر شورای ملی اقتصادی رئیس جمهوری، می گوید که گزارشهای کاخ سفید نشان می دهد بازسازی اقتصاد بحران زده آمریکا به دلیل سیاست های کارساز و کارآمد آقای اوباما بوده است. او می افزاید «رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۹ میلادی دست به یک رشته تدابیر و اقدامات قاطع و بیسابقه زد که از نظر سیاسی بسیار دشوار، ولی بیش از پیش بینی و برآورد کلیه کارشناسان کار ساز و کارآمد بود. »

با این وجود، قانونگزاران جمهوریخواه کنگره می گویند که آقای اوباما تلاش خود را بیش از حد بر روی تصویب لایحه بیمه بهداشتی و کمتر بر روی ایجاد کار متمرکز کرده است.

انتظار می رود که چند هفته آینده رئیس جمهوری آمریکا و قانونگزاران جمهوریخواه مبارزه و کشمکشهای سختی را بر سر بودجه دولت فدرال، و سقف بدهی کشور آغاز خواهند کرد.

آقای اسپرلینگ ناتوانی کنگره، به ویژه قانونگزاران جمهوریخواه حاکم بر مجلس نمایندگان، برای مصالحه و تصویب لایحه بودجه و بالابردن سقف بدهی کشور را بزرگترین مانع بازسازی مالی و اقتصادی کشور می داند. او می گوید: اکنون بزرگترین نگرانی در مورد توانایی مجلس نمایندگان است که در مذاکرات بتواند ، بدون استفاده از تاکتیک، و حربه تعطیل کردن دولت، در مورد یک بودجه منطقی به توافق برسد.

قانونگزاران جمهوریخواه کنگره، از جمله جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان تهدید کرده اند تا زمانی که دولت هزینه های دولت و کسری بودجه کشور را کاهش ندهد لایحه افزایش سقف بدهی کشور را تصویب نخواهند کرد.

آقای بینر گفته است: «به خاطر اقتصاد کشورمان، ما با تمام قوا تلاش خواهیم کرد تا قانون بیمه های عمومی موجود را لغو کنیم. بخش دیگری از برنامه ما برای ایجاد کار آن است که با کسری بودجه بدهی سرسام آور کشور، که صدمات عمده ای بر اقتصاد کشور و رؤیای کودکان و نوه های ما وارد آورد، مقابله کنیم.»

آقای اوباما در برنامه تلویزیون «ای بی سی»، با عنوان «این هفته با جرج استفانوپولوس» بار دیگر تأکید کرد که با کنگره در مورد سقف بدهی کشور گفتگو نخواهد کرد. رئیس جمهوری آمریکا گفت: «از زمانی که من ریاست جمهوری آمریکا را به عهده گرفتم کسری بودجه به نصف کاهش یافته، و همچنان رو به کاهش است. اگر ما خواستار کاهش بیشتر کسری بودجه هستیم، من بودجه ای را ارائه داده ام که می گوید «بگذار تا انجامش دهیم.»

آقای علاوه بر سخنرانی در رزگاردن کاخ سفید، قرار است روز جمعه از یک کارخانه اتومبیل سازی در شهر کانزاس سیتی، ایالت میسوری دیدن کند، و اهمیت بازسازی صنعت اتومبیل سازی کشور را مورد تأکید قرار دهد.
XS
SM
MD
LG