لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

انتقاد فرستاده واتیکان از بهره‌برداری طبقه حاکم لبنان از «رنج مردم»؛ بیروت «پول اداره سفارتخانه‌ها» را ندارد


بیروت، پایتخت لبنان - ۲۰۲۱
بیروت، پایتخت لبنان - ۲۰۲۱

یک فرستاده واتیکان در سفر روز سه‌شنبه خود به بیروت از سیاستمداران لبنان انتقاد کرد و آنها را متهم کرد که از رنج لبنان سود می‌برند.

به گزارش رویترز، اسقف اعظم پل گالاگر، روز سه شنبه ۱۲ بهمن، خواستار آن شد که «سودآوری افراد اندک از رنج افراد بسیار» در بحران مالی لبنان، که بخش عمده‌ای از این کشور را در فقر فرو برده است، پایان یابد.

اظهارات اسقف اعظم پل گالاگر یک هفته پس از آن بیان می شود که «بانک جهانی» طبقه حاکم لبنان را به دلیل «سازمان دهی» و ایجاد یکی از بدترین رکودهای اقتصادی در جهان و به دلیل تسلط استثمارگرانه طبقه حاکم بر منابع لبنان، مورد انتقاد قرار داد.

در همین حال،‌ لبنان می‌گوید پول لازم برای اداره سفارتخانه‌های این کشور را ندارد و به سفارتخانه‌ها گفته است که به دنبال کمک‌کنندگان مالی برای تامین هزینه‌های جاری خود باشند. لبنان قادر به پرداخت حقوق دیپلمات‌ها نیست و به فکر تعطیلی سفارت‌خانه‌‌ها و امکان دیپلماتیک خود در خارج از کشور است.

بخشنامه روز ۲۵ ژانویه وزارت امور خارجه لبنان، که رویترز آن را بررسی کرده است، از هیئت‌های دیپلماتیک لبنان می‌خواهد که از مهاجران لبنانی مقیم خارج کمک‌های مالی درخواست کنند.

در این بخشنامه آمده است که این وزارتخانه در حال مطالعه تعطیلی تعدادی از اماکن دیپلماتیک خود است. این بخشنامه می‌گوید که این «یک اقدام مالی فوری» است که «کشورهای زیادی که تحت تاثیر بحران‌های مالی مشابه قرار گرفتند، اتخاذ کردند.»

در همین حال یک قاضی لبنانی روز سه‌شنبه گفت احضاریه‌ای را برای ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان، صادر کرده است؛ چرا که او در جلسات تحقیقات در مورد سوءرفتارهای ادعا شده در جریان بحران مالی لبنان شرکت نکرده بود.

XS
SM
MD
LG