لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۹

اسرائیل جنوب لبنان را زیر آتش توپخانه گرفت


ارتش اسراییل. آرشیو
ارتش اسراییل. آرشیو

ارتش اسرائیل می‌گوید به دنبال شلیک راکت به خاک این کشور، جنوب لبنان را هدف آتش توپخانه‌ گرفته است.

به گفته ارتش اسرائیل، حمله راکتی شب گذشته به شمال این کشور تلفات جانی به همراه نداشت و در واکنش، بامداد دوشنبه محل پرتاب موشک در جنوب لبنان هدف قرار داده شدند.

بنا بر بیانیه ارتش، اکنون فعالیت‌های روزمره در شمال اسرائیل در جریان است و هیچ اخطاریه ویژه‌ای برای شهروندان صادر نشده است.

تا لحظه تنظیم این خبر هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله راکتی را بر عهده نگرفته است اما سخنگوی ارتش اسرائیل به رادیو ارتش اسراییل گفته به نظر می‌رسد این راکت توسط ستیزه‌جویان فلسطینی ساکن در لبنان در واکنش به درگیری‌های هفته‌های گذشته میان اسرائیل و فلسطینیان پرتاب شده باشد.

در هفته‌های اخیر زنجیره‌ای از حملات مرگبار علیه شهروندان اسرائیلی، حملات و دستگیری‌های گسترده اسرائیلی‌ها به فلسطینیان در کرانه باختری، راکت‌پرانی‌های حماس به اسرائیل از نوار غزه، و درگیری‌ها در محوطه مسجدالاقصی متشنج‌ترین دوره روابط میان اسرائیل و فلسطینیان از زمان جنگ ١١ روزه سال گذشته را دامن زده است.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، اورشلیم به گونه‌ای به این حمله راکتی پاسخ داد که همگی کسانی که در آن سوی مرز هستند بدانند جدا از اینکه کدام گروه‌ فلسطینی، حماس، دولت لبنان و یا حزب‌الله پشت این حمله باشد، اسرائیل اجازه نمی‌دهد حاکمیتش نقض شود.

ارتش لبنان اعلام کرده حداقل ۵۰ گلوله توپخانه‌ای بامداد دوشنبه به چندین منطقه در جنوب این کشور اصابت کرده‌اند اما هیچ تلفات یا خسارتی گزارش نشده است.

نیروی حافظ صلح سازمان ملل متحد نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده تحقیقات خود در ارتباط با این حادثه را آغاز خواهد کرد.

پس از جنگ چندماهه اسرائیل و حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۶، مرز اسرائیل و لبنان متشنج باقی مانده است. چند گروه فلسطینی کوچک نیز که در لبنان فعال هستند، متهم به انجام چند حمله راکتی به اسرائیل طی سال‌های گذشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG