لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

سمیر جعجع: جنگ بیهوده حزب‌الله با اسرائیل به لبنان آسیب رسانده است


سمیر جعجع، رهبر حزب مسیحی «قوات لبنانی» - آرشیو
سمیر جعجع، رهبر حزب مسیحی «قوات لبنانی» - آرشیو

رهبر حزب مسیحی «قوات لبنان» با انتقاد از حزب‌الله به‌دلیل گشودن یک جبهه نبرد با اسرائیل در حمایت از گروه فلسطینی حماس، گفت این گروه شبه‌نظامی با این کار به لبنان آسیب رسانده است، بدون آن که کوچکترین ضربه‌ای به اسرائیل زده باشد.

سمیر جعجع، در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، خواستار عقب‌نشینی حزب‌الله از مناطق جنوبی لبنان در امتداد مرز با اسرائیل شد و گفت در نقاطی که شبه‌نظامیان این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند، ارتش لبنان باید مستقر شود.

این سیاستمدار کهنه‌کار لبنان این سخنان را در این گفت‌وگو که سه‌شنبه‌ شب انجام شد، در حالی مطرح کرد که دیپلمات‌های غربی در پی نگرانی از گسترده‌تر شدن جنگ، در تلاش هستند در درگیری مرزی بین حزب‌الله و ارتش اسرائیل، میانجیگری کنند.

حزب‌الله در هشتم اکتبر سال گذشته، یک روز پس از حمله شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل و آغاز جنگ در غزه، در حمایت از این گروه فلسطینی مورد حمایت حکومت ایران، موشک‌پراکنی به سمت پاسگاه‌ها و مراکز نظامی در داخل اسرائیل را آغاز کرد.

سمیر جعجع در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس که در ساختمان مرکزی حزب قوات لبنانی در معراب انجام شد، تاکید کرد که «حزب‌الله دولت لبنان نیست» و افزود، «هیچکس حق ندارد سرنوشت یک کشور و مردم را به تنهایی رقم بزند.»

آموس هاشتاین، فرستاده ویژه آمریکا، اسفند ماه گذشته در جریان سفر به بیروت پایتخت لبنان، در مورد خطر افزایش درگیری‌ها در منطقه هشدار داد و گفت آتش‌بس در غزه لزوما باعث پایان خصومت‌ها در مرز جنوبی لبنان با اسرائیل نخواهد شد.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائيل، نیز پیشتر گفته است ارتش در پاسخ به حملات روزانه حزب‌الله به شمال اسرائیل، حملات خود را به این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی، حتی با وجود یک آتش‌بس موقت احتمالی در نوار غزه، افزایش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG