لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۱

ارتش اسرائیل: دو فرمانده میدانی حزب‌الله لبنان کشته شدند


از مهرماه گذشته حدود ۲۷۰ عضو حزب‌الله لبنان در حملات اسرائیل کشته شده‌اند. آرشیو
از مهرماه گذشته حدود ۲۷۰ عضو حزب‌الله لبنان در حملات اسرائیل کشته شده‌اند. آرشیو

همزمان با ادامه جنگ حماس و اسرائیل در غزه، حزب‌الله لبنان که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شود به تبادل آتش با اسرائیل ادامه می‌دهد.

حزب‌الله، روز سه‌شنبه، چهارم اردیبهشت اعلام کرد که به پایگاه‌های نظامی اسرائیل در شمال شهر عکا با پهپاد حمله کرده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید از هدف قرار گرفتن تأسیسات خود توسط این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران اطلاعی ندارد، اما پیشتر گفته بود که دو «هدف هوایی» را در سواحل شمالی خود رهگیری کرده است.

حزب‌الله گفته است که به تلافی حمله قبلی اسرائیل که در آن یکی از جنگجویانش کشته شد، این حمله را انجام داده است و چیزی شبیه عکس ماهواره‌ای را منتشر کرد که محل هدف را با دایره‌ای قرمز رنگ در نیمه راه بین عکا و نهاریا به سمت شمال نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت اعلام کرد که در حملات هوایی خود دو فرمانده میدانی حزب‌الله را در جنوب لبنان کشت. حزب‌الله کشته شدن یکی از اعضایش به نام حسین‌علی عزقول را تأیید کرد ولی جزئیات بیشتری ارائه نداد.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع امنیتی نزدیک به حزب‌الله گزارش داده است که عزقول مهندس یگان‌های پدافند هوایی حزب‌الله بوده و در عملیات میدانی این گروه مشارکت داشته است. این منابع گفته‌اند که اسرائیل با نظارت دقیق بر خانه‌های آنها از طریق پهپادهای جاسوسی این حمله را انجام داد.

ارتش اسرائیل گفت که کشته شدن عزقول می‌تواند به طور قابل توجهی یگان هوایی حزب‌الله را تحت تأثیر قرار دهد.

ارتش اسرائیل همچنین گفت که در حمله‌ای جداگانه، یک جنگجوی دیگر حزب‌الله از «نیروهای نخبه» واحد رضوان را نیز کشت ولی حزب‌الله هنوز کشته شدن این شخص را تأیید نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از مهرماه گذشته، حملات اسرائیل حدود ۲۷۰ ستیزه‌جوی حزب‌الله و حدود ۵۰ غیرنظامی را کشته است. حزب‌الله هم با شلیک موشک‌ و پهپاد، بیش از دوازده سرباز اسرائیلی و شماری غیرنظامی را کشته است و ده‌ها هزار نفر از هر دو طرف نیز آواره شده‌اند.

آمریکا در سال ۱۹۹۷ میلادی، حزب‌الله لبنان را در فهرست گرو‌ه‌های تروریستی قرار داد.

بریتانیا، استرالیا، اسرائیل، هلند و شمار دیگری از کشورها نیز از مدت‌ها پیش حزب‌الله لبنان را تروریستی اعلام کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG