لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

حمله حزب‌الله لبنان به یک روستا در شمال اسرائیل؛ ۱۸ تن زخمی شدند


یک سرباز اسرائیلی پس از حمله پهپادی حزب‌الله لبنان به روستای مرزی «عرب العرامشه» در شمال اسرائیل
یک سرباز اسرائیلی پس از حمله پهپادی حزب‌الله لبنان به روستای مرزی «عرب العرامشه» در شمال اسرائیل

ارتش اسرائیل و پزشکان محلی گفتند که در پی اصابت یک پهپاد حزب‌الله لبنان به یک مرکز اجتماعی در روستای مرزی «عرب العرامشه» در شمال اسرائیل در روز چهارشنبه ۲۹ فروردین، ۱۸ تن زخمی شدند.

به نوشته وب‌سایت «تایمز اسرائیل»، مجروحان به مرکز پزشکی «جلیله» در «نهاریا» منتقل شدند.

بر اساس این گزارش، شرایط جسمانی یکی از مجروحان «وخیم» گزارش شده است و جراحت دو تن دیگر «شدید» است.

مرکز پرشکی جلیله اعلام کرد که جراحت چهار تن دیگر «متوسط» است و سایرین جراحات جزئی دیده‌اند.

در این گزارش مشخص نشده است که مجروحان غیر نظامی بودند یا نه.

پیشتر حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، روز چهارشنبه اعلام کرده بود که در واکنش به کشته شدن اعضا و فرماندهان این گروه توسط ارتش اسرائیل، موشک‌ها و پهپادهایی را به سمت تأسیسات نظامی اسرائیل در «عرب العرامشه» شلیک کرده است. 

همچنین شبکه خبری «المیادین» در لبنان، همسو با جمهوری اسلامی، گزارش داد که حزب‌الله مرکز فرماندهی لشکر ۹۱ ارتش اسرائیل در «بیرانیت» در شمال اسرائیل را که مسئولیت مرزهای لبنان را بر عهده دارد هدف قرار داده است.

این گروه در گذشته نیز مدعی شده بود پایگاه این لشکر و فرماندهی شمالی ارتش اسرائیل در «صفد» و تأسیسات ارتش اسرائیل در کوه «مرون» را هدف قرار داده است.

ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین، گفته بود که در حملات هوایی خود به جنوب لبنان سه شبه‌نظامی حزب‌الله، از جمله دو فرمانده آنها را کشته است.

براساس این اعلامیه، محمد حسین شاهوری، «فرمانده یگان موشکی منطقه غربی نیروهای رضوان» که پرتاب موشک به سمت خاک اسرائیل از مناطق مرکزی و غربی لبنان را هدایت می‌کرد، در یک حمله هوایی در «کفار دونین» در جنوب لبنان کشته شد.

محمود ابراهیم فضل الله، «از نیروهای واحد موشکی حزب‌الله» نیز در همین حمله هوایی کشته شد.

به گفته ارتش اسرائیل، اسماعیل یوسف باز، «فرمانده بخش ساحلی حزب‌الله در منطقه عین ابل» نیز از دیگر فرماندهان حزب‌الله بوده که در حمله جداگانه اسرائیل به جنوب لبنان کشته شده است.

عملیات ارتش اسرائیل پس از آن انجام شد که حزب‌الله لبنان همزمان با حملات موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به آن کشور، دهها راکت به سوی بلندی‌های جولان پرتاب کرد.

آمریکا در سال ۱۹۹۷ میلادی، حزب‌الله لبنان را در فهرست گرو‌ه‌های تروریستی قرار داد. بریتانیا، استرالیا، اسرائیل، هلند و شمار دیگری از کشورها نیز از مدت‌ها پیش حزب‌الله لبنان را تروریستی اعلام کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG