لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

وزیر خارجه فرانسه در تلاش برای توقف درگیری حزب‌الله و اسرائيل وارد لبنان شد


نبیه بری رئیس پارلمان لبنان (راست) در دیدار با استفان سژورنه، وزیر امور خارجه فرانسه - یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
نبیه بری رئیس پارلمان لبنان (راست) در دیدار با استفان سژورنه، وزیر امور خارجه فرانسه - یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

وزیر امور خارجه فرانسه، استفان سژورنه، روز یکشنبه و در ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای تنش‌زدایی در مرز لبنان و اسرائیل وارد لبنان شد.

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که تحت حمایت مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد حدود هفت ماه است که با نیروهای اسرائیلی به موازات جنگ اسرائيل با گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس، درگیر شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیدار با نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در جنوب لبنان، رئیس پارلمان، رئیس ارتش، وزیر امور خارجه و نخست وزیر موقت لبنان در دستور کار سژورنه قرار دارد.

در حملات اسرائیل بیش از ۳۵۰ نفر در لبنان که بیشتر آنها از نیروهای مسلح حزب‌الله و گروه‌های همپیمان آن هستند کشته شده‌اند. از حدود ۳۵۰ کشته شده در لبنان بیش از ۵۰ نفر غیرنظامی بودند. در حملات حزب‌الله ۱۰ غیرنظامی و ۱۲ سرباز اسرائیلی کشته شده‌اند.

یک مقام دیپلماتیک فرانسوی که چون مجاز به گفتگو با خبرنگاران نبود درخواست کرد نامش اعلام نشود، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که هدف از سفر وزیر امورخارجه فرانسه انتقال «بیم فرانسه از بروز یک جنگ با لبنان» و ارائه متممی برای پیشنهادی است که پاریس پیشتر به به لبنان برای حل دیپلماتیک درگیری‌های مرزی داده بود.

حزب‌الله بطور عمده گروه نیابتی جمهوری اسلامی ایران شناخته می‌شود.

XS
SM
MD
LG