لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۷

فرار صدها لبنانی و آواره سوری از یک شهر مرزی لبنان


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

با ادامه درگیری‌های خشونت‌بار در شهر عرسال در مرز لبنان با سوریه برای سومین روز پیاپی، صدها غیرنظامی لبنانی و آواره سوری ناگزیر از ترک آن شهر شدند.

شورشیان سوری در حمله به خاک لبنان ده سرباز لبنانی را کشتند. حمله روز دوشنبه شدیدترین حمله شورشیان در خارج از خاک آن کشور، از شروع جنگ داخلی در سوریه بود. گزارش‌ها همچنین از ناپدیدشدن ۱۳ سرباز لبنانی حکایت دارد.

درگیری‌ها از روز شنبه با بازداشت یکی از شهروندان سوریه به نام عماد احمد جمعه، توسط مأموران لبنانی آغاز شد. وی مظنون به عضویت در جبهه نصرت – گروه وابسته به القاعده در سوریه – است. جبهه نصرت قدرتمندترین گروه شورشیان مسلحی است که برای کنار زدن بشار اسد از قدرت می‌جنگد.

مقام‌های لبنان روز یکشنبه گفتند به نظر می‌رسد ۱۲ نفر از نیروهای امنیتی آن کشور توسط شورشیان سوری ربوده شده‌اند. ارتش لبنان هشدار داده که درگیری به شدت ادامه دارد و گفته است که نخواهد گذاشت جنگ داخلی سوریه به آن کشور سرایت کند.

وزارت خارجه آمریکا حمله شورشیان را به شدت محکوم کرده و طرفین درگیری را به رعایت خط مشی بیروت در «عدم درگیری» در جنگ سوریه فراخوانده است.

تمام سلام، نخست وزیر سوریه، حمله شورشیان را «حمله به لبنان و مردم آن» خواند و گفت دولت او آشوب در مرزها را تحمل نخواهد کرد و نخواهد گذاشت اوضاع از کنترل خارج شود. به گفته وی ارتش تلاش می‌کند تا امنیت را به شهر عرسال بازگرداند.

خشونت‌های ناشی از جنگ داخلی بارها به لبنان سرایت کرده است.

حزب الله لبنان در کنار دولت سوریه علیه شورشیان می‌جنگد.

XS
SM
MD
LG