لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۰

استقرار نیروهای لبنان در مرز سوریه برای جلوگیری از نفوذ شورشیان


نیروهای امنیتی لبنان می‌گویند با استفاده از اطلاعات محرمانه آژانس‌های اطلاعاتی آمریکایی توانسته‌اند جلوی حمله از پیش طراحی شده جهادی‌های سوریه به روستاهای عمدتاً شیعه‌نشین دره بقاع را بگیرند.

تحلیلگران می‌گویند افشای اطلاعات محرمانه از سوی آمریکا بخشی از تلاش روزافزون غرب برای کمک به ارتش لبنان برای فرونشاندن آتش خشونت‌های فرقه‌ای در سوریه، و جلوگیری از سرایت جنگ داخلی به کشورهای همسایه است.

مقامات امنیتی لبنان می‌گویند شورشیان درنظر داشتند با حمله به روستاهای لبنان افراد محلی را به گروگان بگیرند و از آنها برای چانه‌زنی و آزاد کردن اسلامگرایان زندانی در لبنان استفاده کنند. در صورت بروز چنین حمله‌ای، آتش جنگ فرقه‌ای در لبنان هم – آنچنان که خواست گروه‌های وابسته به القاعده مثل جبهه النصره و دولت اسلامی عراق و شام (داعش) است – شعله‌ور می‌شود.

این دو گروه در یک رشته بمبگذاری‌های انتحاری در لبنان دست داشته‌اند؛ و هر دو هشدار داده‌اند که به خاطر حمایت ارتش لبنان از گروه شیعه حزب‌الله که از بشار اسد در سوریه حمایت می‌کند، حملات انتقام‌جویانه بیشتری انجام خواهند داد.

در فروردین ماه، نیروهای سوری برای انجام آنچه که انتظار داشتند «عملیات نهایی در منطقه قلمون» باشد، تمام منطقه‌ای را که از دمشق به طرف غرب تا مرزهای لبنان را زیرپا گذاشتند. نیروهای دولتی سوریه بیشتر این منطقه ناهموار و کم جمعیت را بازپس گرفته‌اند، اما به نظر می‌رسد نمی‌توانند مقاومت پراکنده ولی خشونت‌بار شورشیان را درهم بشکنند.

در روزهای اخیر درگیری‌ها میان نیروهای سوری و شورشیان از سوریه به طرف غرب و دره بقاع لبنان کشیده شده، و درگیری‌ها عمدتاً در منطقه قلمون روی داده است. هفته گذشته درگیری تازه‌ای در این منطقه روی داد. پیکارجویان حزب‌الله روز چهارشنبه کوه‌های اطراف قلمون را در جستجوی شورشیان سنی که از سوریه به آن منطقه نفوذ کرده بودند، زیر و رو کردند.

طبق برآوردها، ۳ هزار پیکارجوی سوری با استفاده از مناطق مرزی دوردست لبنان، پایگاه‌هایی برای حمله به نیروهای دولتی سوریه و حزب الله لبنان تدارک دیده‌اند.

عصام عراجی، نماینده سنی پارلمان لبنان، حزب‌الله را عامل خشونت‌ها و حملاتی که از سوریه ریشه گرفته دانسته و می‌گوید «وقتی حزب‌الله به سوریه پاگذاشت، مشکلات بزرگی را با خود به آن کشور برد و سوریه را بی‌دلیل درگیر جنگ‌هایی کرد که اصلاً نیازی به آن‌ها نبود.»

اواسط ماه گذشته، حزب‌الله یک رژه نظامی در دره بقاع راه انداخت و نیروها و ادوات سنگین نظامی‌اش را به نمایش گذاشت، که البته انتقاد نمایندگان سنی، از جمله احمد فتفت را به دنبال داشت. وی در یک نشست خبری گفت «از شنیدن خبر رژه نظامی حزب‌الله در دره بقاع متعجب شدیم. این منطقه تحت نظارت ارتش لبنان است و ما از این که نیروهای امنیتی به آنچه که جلوی چشم ما اتفاق می افتاد هیچ واکنشی نشان ندادند شگفت زده شدیم.»

XS
SM
MD
LG