لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

سفر اعلام نشده وزیر خارجه آمریکا به لبنان


جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
وزیر امور خارجه آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده روز چهارشنبه وارد لبنان شد و قصد دارد پشتیبانی ایالات متحده از دولت آن کشور را، در حالی که با مشکلات برآمده از هجوم آوارگان سوریه و بن بست سیاسی در داخل روبرو است، اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری در سخنانی در بیروت، بن بست سیاسی بوجود آمده در آن کشور که به عدم انتخاب رئیس جمهوری در راس دولت آن کشور منجر شده است را «بشدت مشکل آفرین» خواند و با اعلام این که ایالات متحده به حمایت از لبنان ادامه خواهد داد، خواستار راه حلی سریع برای رفه مشکل موجود شد.

انتظار می رود آقای کری از ارائه یک کمک ۲۹۰ میلیون دلاری به آژانس های سازمان ملل متحد، که روی مساله آوارگان سوریه در سراسر منطقه کار می کنند، را در این سفر اعلام کند.

لبنان، که ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، در تلاش است با دشواری های ناشی از حضور بیش از یک میلیون آواره سوری و فلسطینی ، که به شدت به مسکن، امکانات آموزشی و مراقبت های پزشکی نیاز دارند، مقابله کند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که آقای کری را همراهی می کند حاکی است او افزون بر بحث در باره مساله آوارگان با مقامات لبنان، از جمله نخست وزیر و رئیس پارلمان، آنها را برای پرداختن به بحران سیاسی که کشور را از ماه پیش بدون رئیس جمهوری گذاشته است، زیر فشار خواهد گذاشت.

او گفت لبنان برای آن که بیتواند چالش های بزرگ پیش رو را کنار بزند، به یک نهاد ریاست جمهوری کاملا فعال نیاز دارد، و افزود هرچند واشنگتن هیچ کاندیدای دلخواهی ندارد، اما مایل است ببیند رئیس جمهوری جدید هرچه زودتر برگزیده شود.

لبنانی ها بر سر جنگ داخلی در سوریه عمیقا اختلاف نظر دارند و در پشت طرف های متضاد صف بسته اند. این شکاف ها از جمله دلایلی است که از رسیدن به توافق و همفکری در باره کاندیدایی برای ریاست جمهوری بعدی جلوگیری کرده است.

کری نخستین وزیر امور خارجه آمریکا است که در مدت ۵ سال گذشته به لبنان سفر می کند. پیشتر، هیلاری کلینتون در آوریل ۲۰۰۹ از آنجا دیدن کرد.
XS
SM
MD
LG