لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

آمریکا ۲۹۰ میلیون دلاربه آوارگان سوریه کمک می کند


Tentara India melempar senapan mereka dalam gladi resik perayaan Hari Angkatan Udara India di pangkalan udara Hindon di pinggiran kota New Delhi.
Tentara India melempar senapan mereka dalam gladi resik perayaan Hari Angkatan Udara India di pangkalan udara Hindon di pinggiran kota New Delhi.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ۲۹۰ میلیون دلار کمک برای تقویت کوشش های سازمان ملل متحد در سوریه و کشورهای همسایه که میزبان آوارگان سوری هستند، تعهد کرده است.

جان کری، که روز چهارشنبه در سفری اعلام نشده وارد بیروت شد، گفت هنوز نیازهای عظیمی وجود دارد و تمام ملت ها مسئول هستند برای پایان گرفتن مناقشه در سوریه تلاش کنند.

او بویژه از کشورهایی که از رژیم بشار اسد حمایت می کنند، از ایران ، روسیه و نیز از حزب الله خواست در کوششی مشروع برای پایان بخشیدن به جنگ درگیر شوند.
کری همچنین از ملت های اعانه دهنده خواست به وعده هایی که برای حمایت داده اند عمل کنند.

آژانس آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد می گوید لبنان اینک میزبان بیش از یک میلیون آواره سوری است که از جنگ و بحران سه ساله کشور خود گریخته اند، و به شدت به مسکن، امکانات آموزشی و مراقبت های پزشکی نیاز دارند.

کری در بیروت با مقامات لبنان، از جمله نخست وزیر و رئیس پارلمان ملاقات کرد و گفت بن بست سیاسی که از انتخاب رئیس جمهوری جدید جلوگیری می کند، بسیار ناراحت کننده است، و قانونگذاران باید این خلاء را بسرعت پر کنند.

او گفت لبنان برای آن که قادر باشد به چالش های عظیم بپردازد، به یک نهاد ریاست جمهوری کاملا فعال نیاز دارد، و افزود هر چند واشنگتن هیچ کاندیدای دلخواهی ندارد، اما مایل است ببیند رئیس جمهوری جدید هرچه زودتر برگزیده شود.

لبنانی ها بر سر جنگ داخلی در سوریه عمیقا اختلاف نظر دارند و در پشت طرف های متضاد صف بسته اند. این شکاف ها از جمله دلایلی است که از رسیدن به توافق و همفکری در باره کاندیدایی برای ریاست جمهوری بعدی جلوگیری کرده است.

کری نخستین وزیر امور خارجه آمریکا است که در مدت پنج سال به لبنان سفر می کند. پیشتر، هیلاری کلینتون در آوریل ۲۰۰۹ از آنجا دیدن کرد.
XS
SM
MD
LG