لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۳

جنگ در سوریه و خطر آشوب در لبنان


وزیر امور خارجه لبنان روز دوشنبه ازکشورهای عرب خواست تا برای رویارویی با پیامدهای جنگ داخلی سوریه در لبنان از ارتش این کشور پشتیبانی کنند. وی هشدار داد پیامدهای جنگ سوریه، لبنان را با خطر آشوب و از هم پاشیدگی روبرو کرده است.

حدود یک میلیون آواره سوری تبار به لبنان متواری شده اند و میزبانی این تعداد پناهنده زیرساخت های عمومی لبنان را در معرض خطر جدی قرار داده و توازن قومی و نژادی این کشور را برهم زده است.

جبران باسیل، وزیر امور خارجه لبنان پیشاپیش برگزاری اجلاس اتحادیه عرب در کویت به خبرنگاران گفت این شرایط «موجودت لبنان را در معرض تهدید قرار داده است».

او گفت «شرایط موجود برای سراسر بشریت خطر ایجاد می کند چرا که اگر الگوی لبنان از میان برود، انتظار می رود درگیری عظیمی بین تمدن ها، مذاهب و همه جنبه ها و یا تفاوت های موجود در جهان پدید آید».

در لبنان قدرت بین رهبران شیعه، اهل تسنن، دروزی ها و مسیحی ها تقسیم شده و انعکاس دهنده گوناگونی و تنوع جمعیت این کشور هستند. نگرانی بسیاری از آن جهت است که حضور آوارگان سنی که نماینده اکثریت جمعیت در سوریه هستند، مخل نظم و ساختار جمعیتی کنونی لبنان باشد که بسیار شکننده است.

با سقوط هفته گذشته شهر یابرود سوریه و به دست گرفتن کنترل شهر توسط نیروهای حکومتی و متحدان آن ها در جنیش نظامی و سیاسی شیعه حزب الله لبنان، تنش ها در لبنان شدت گرفته اند.

درگیری و جنگ با چندین رشته انفجار خودروهای بمب گذاری شده و حمله های با راکت، انسداد جاده ها و اعتراضات قومی و نژادی همراه شد و چند روز طول کشید تا آرامش به مناطق بازگردد، تحولاتی که یادآور جنگ داخلی لبنان در سال های ١٩٧٥ تا ١٩٩٠ بود.

باسیل ماه گذشته و همزمان با تشکیل کابینه دولت جدید به مقام وزارت امور خارجه لبنان منصوب شد. او گفته است در اجلاس مقدماتی روز یکشنبه با همتاهای عرب خود در مورد جنگ سوریه، سیل آوارگان و حمایت و پشتیبانی از ارتش لبنان گفتگو کرده است.

وی گفت «ما امیدواریم که این تصمیم ها در نهایت با کمک مستقیم و ملموس و پشتیبانی از ارتش لبنان به واقعیت بدل شوند چون ارتش لبنان از طرف همه کشورهای عرب و سراسر جهان در حال مبارزه با تروریسم است».

باسیل گفت تنها راه محافظت از لبنان و مرزهای آن پشتیبانی بیشتر از ارتش این کشور است. عربستان سعودی ماه دسامبر برای مدرنیزه کردن ارتش لبنان ٣ میلیارد دلار کمک مالی اهدا کرد و از فرانسه نیز خواست تا با استفاده از بخش عمده این کمک برای لبنان انواع سلاح و تجهیزات نظامی تامین کند.

او گفت «ما با اردوگاه های نظامی جدید در داخل خاک لبنان نمی توانیم به بقای خود ادامه دهیم، چه اتباع سوریه در آن ها اسکان بگزینند و چه دیگران. واقعیت این است که برای رویارویی با این خطر جدی باید از ارتش پشتیبانی و حمایت کرد».

لبنان میزبان اردوگاه های بزرگی آوارگان فلسطینی است. بسیاری از مردم لبنان تصور می کنند جنگ داخلی سال های ١٩٧٠ در این کشور از داخل اردوگاه های آوارگان آن دوران ریشه گرفت.

این روزها ارتش لبنان شاهد حضور اقوام و نژادهای مختلف است اما بعضی از شورشیان سوری و لبنانی تبار ارتش را به حمایت و سرسپردگی حزب الله متهم می کنند. حزب الله شبه نظامیان خود را برای حمایت از دولت پرزیدنت بشار الاسد به سوریه اعزام کرده است.

احمد العسیر، روحانی و رهبر شبه نظامیان سنی لبنان که چهره ای سرشناس و بانفوذ است در یک نوار ویدئویی که هفته جاری روی اینترنت قرار گرفت از اهل تسنن خواست تا از ارتش جدا شوند.

باسیل یکی از اعضای «جنبش آزاد وطنی»، حزب سیاسی و در دولت ائتلافی لبنان متحد حزب الله است.
XS
SM
MD
LG