لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

میقاتی: دلیلی برای «نگرانی یا وحشت» از وضعیت لبنان وجود ندارد


نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت لبنان. (آرشیو)
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت لبنان. (آرشیو)

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت لبنان، روز شنبه چهاردهم مرداد، به دنبال صدور هشدارهای مسافرتی درباره این کشور گفت که دلیلی برای «نگرانی یا وحشت» از وضعیت این کشور وجود ندارد.

با وقوع درگیری میان گروه‌های مسلح رقیب فلسطینی در اردوگاه عین‌الحلوه، در جنوب لبنان و کشته‌شدن دست‌کم ١٣ تن، چهار کشور عربستان‌سعودی، کویت، آلمان، و بریتانیا هشدارهای مسافرتی به این کشور را به روزرسانی کرده‌اند.

آقای میقاتی در بیانیه‌ای گفت: با روسای امنیتی خود صحبت کرده است و طبق ارزیابی‌ آنها، در وضعیت فعلی، جایی برای «نگرانی یا وحشت» نیست.

به گفته او، «پیشرفت قابل‌توجهی» در حل و فصل خشونت‌ها در عین‌الحلوه حاصل شده است.

به نوشته این بیانیه، عبدالله بو حبیب، وزیر خارجه لبنان، موظف شده است که به کشورهای عربی اطمینان خاطر دهد که شهروندان‌شان در لبنان در امنیت به سر می‌برند.

سفارت عربستان‌سعودی روز جمعه از شهروندان این کشور خواسته بود فورا لبنان را ترک و از نزدیک شدن به محل درگیری فلسطینیان خودداری کنند.

بیانیه این سفارت‌خانه بر اهمیت پیروی از ممنوعیت سفر به لبنان تاکید کرده است.

کویت نیز روز شنبه از شهروندان خود در لبنان خواست هوشیار باشند و از حضور در «مناطق دارای اختلالات امنیتی» خودداری کنند اما از آنها نخواست که لبنان را ترک کنند.

آلمان هفته گذشته از شهروندان این کشور خواسته بود به اردوگاه‌های فلسطینیان در لبنان نروند.

بریتانیا نیز به شهروندانش توصیه کرده بود به جز موارد ضروری، از سفر به بخش‌هایی از جنوب لبنان، از جمله اردوگاه عین‌الحوه خودداری کنند.

نزدیک به یک‌چهارم از مجموع ۸۰ هزار سکنه اردوگاه عین‌الحوه به دلیل درگیری‌هایی که روز ٢٩ ژوئیه میان گروه فتح و اسلام‌گرایان افراطی این اردوگاه را ترک کرده‌اند.

طبق آمارهای سازمان ملل، حدود ۲۵۰ هزار آواره فلسطینی در ١٢ اردوگاه در لبنان هستند که عین‌الحوه، بزرگ‌ترین اردوگاه در بین آنها است.

XS
SM
MD
LG