لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

ادامه تنش در مرز لبنان و اسرائیل؛ چند عضو حزب‌الله زخمی شدند


آرشیو
آرشیو

ارتش اسرائیل می‌گوید از «یک سلاح غیرکشنده» برای دور کردن «شماری از مظنونان» که قصد آسیب رساندن به حصار امنیتی این کشور با لبنان را داشتند، استفاده کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی اسرائیل از زخمی شدن چند عضو گروه حزب‌الله لبنان در انفجاری در اسرائیل خبر داده است.

این حادثه در هفدهمین سالگرد آغاز جنگ یک ماهه بین حزب‌الله و اسرائیل رخ داد. در آن جنگ، ۱۲۰۰ تن در لبنان، که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، و حدود ۱۶۰ نظامی اسرائیلی، که در داخل لبنان با حزب‌الله می‌جنگیدند، کشته شدند.

نیروی حافظ صلح سازمان ملل متحد در جنوب لبنان به رویترز گفت که از این «گزارش‌های نگران‌کننده» آگاه است و از تمام طرفین خواست تا با توجه به حساس بودن وضعیت، از تشدید تنش خودداری کنند.

یک منبع لبنانی در گفتگو با رویترز، این حادثه را «حمله» خواند و گفت چند تن از اعضای حزب‌الله زخمی شده‌اند‌.

یک منبع امنیتی لبنانی نیز از شلیک «چیزی شبیه نارنجک» توسط نیروهای اسرائیلی خبر داد و منبع دیگری گفت که سه تن زخمی شدند که گمان می‌رود اعضای حزب‌الله باشند.

رویترز به نقل از یک منبع آگاه از این حادثه گزارش داد که اسرائیل از «فناوری‌های پیشگیرانه» از جمله «نسخه غیرکشنده نارنجک‌های گیج‌کننده مشابه مین‌های زمینی» استفاده کرده است.

لبنان در سال گذشته میلادی با میانجی‌گری آمریکا، مرزهای دریایی خود با اسرائیل را مشخص کرد، اما مرز زمینی دو کشور همچنان مورد مناقشه است و تنش‌ها در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

هفته گذشته، راکت‌های شلیک شده از جنوب لبنان با حملات متقابل مرزی ارتش اسرائیل روبرو شد.

وزارت خارجه لبنان این هفته اعلام کرد که شکایتی را به دلیل آن‌چه «الحاق» بخش شمالی روستای مورد مناقشه «قجر» توسط اسرائیل توصیف کرد، به سازمان ملل متحد در نیویورک خواهد فرستاد.

XS
SM
MD
LG