لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

اتحاد علیه ایران هسته‌ای: حزب‌الله لبنان به انباشت سلاح ادامه می‌دهد


خودروی نظامی نیروهای حافظ‌صلح سازمان ملل متحد در مرز اسرائیل و لبنان. ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۳.
خودروی نظامی نیروهای حافظ‌صلح سازمان ملل متحد در مرز اسرائیل و لبنان. ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۳.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای می گوید حزب الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، با دستیابی به پهپادها و تسلیحات همچنان به نقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۰۶ تصویب شد، ادامه می‌دهد.

بر اساس این گزارش، گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، در نامه‌ای در ۲۲ ژوئن به شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرد که این شورا نقض آشکار این قعطنامه‌ از سوی حزب الله را محکوم کند.

او همچنین در پی اقدام حزب الله در ایجاد پست نظامی نیروهای خود در امتداد «خط آبی»، حدفاصل بین اسرائیل و لبنان که نیروهای حافظ‌صلح سازمان ملل متحد در لبنان در امتداد آن گشت‌زنی می‌کنند گفت :«این اقدام آزاردهنده نقض فاحش حاکمیت اسرائیل است. علاوه بر این، قصور لبنان در اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل و توقف فعالیت‌های غیرقانونی و بی‌ثبات‌کننده حزب‌الله را نشان می‌دهد، و بار دیگر گسترش مجتمع‌ها و پایگاه‌های نظامی نیروهای رضوان حزب‌الله را در امتداد خط آبی آشکار می‌کند.»

وب‌سایت سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای جدول زمانی نقاط عطف مهم نظامی و سیاسی حزب‌الله، از جمله دستیابی و استفاده از تسلیحات ایرانی را که از زمان اجرایی شدن قطعنامه ۱۷۰۱ به طور چشمگیری افزایش یافته است، فهرست کرده است.

به عنوان مثال، در ۱۰ ژوئیه ۲۰۲۱، ارتش اسرائیل و پلیس اسرائیل تلاش شبانه برای قاچاق ده‌ها سلاح از لبنان به اسرائیل را خنثی کردند. مقامات بر این باورند که تسلیحات کشف شده برای نیروهای حزب الله در اسرائیل بوده است .

در ۱۶ آوریل ۲۰۲۲، نیروهای ارتش اسرائیل از قاچاق سلاح توسط حزب الله در مرز لبنان جلوگیری کردند و در نتیجه این عملیات اسرائیل شماری تفنگ‌های تهاجمی و حدود ۱۰۰ نارنجک دستی را توقیف کرد. توقیف‌ این سلاح‌های کوچک تنها گوشه‌ای از عملیات گسترده قاچاق در منطقه‌ای را نشان می‌دهد که نیروهای حافظ‌صلح سازمان ملل در آن گشت‌زنی می‌کنند.

عملیات‌های قاچاق اسلحه حزب‌الله از سال ۲۰۲۱، همزمان با تجدید فعالیت در میان گروه‌های ملی‌گرای فلسطینی‌ها از جمله، گروه‌های تروریستی مانند حماس، جهاد اسلامی فلسطین و گردان‌های شهدای الاقصی که از حمایت ایران برخوردار هستند، تشدید شده است. این اقدامات با هدف اعلام شده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مسلح ساختن شبه‌نظامیان فلسطینی در کرانه باختری به همان شیوه‌ای که در غزه مسلح شده‌اند، همسو است. همان‌طور که حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران سال گذشته گفته بود: «وقتی چیزی در داخل کشور رشد کند، نمی‌توان جلوی آن را گرفت.»

ایالات متحده در سال ۱۹۹۷، حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌های خارجی تروریستی قرار داد.

XS
SM
MD
LG