لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

درخواست وزیر خارجه اوکراین از همتای ایرانی‌اش: به مسکو بگویید نیروهایش را خارج کند


وزیر خارجه اوکراین، دمیترو کولبا - آرشیو
وزیر خارجه اوکراین، دمیترو کولبا - آرشیو

وزیر خارجه اوکراین، دمیترو کولبا، می‌‌گوید که از حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران خواسته‌است در سفر آتی‌اش به مسکو، خواسته توقف جنگ از سوی روسیه را دنبال کند.

دمیترو کولبا روز دوشنبه در توئیتی نوشته‌است که «ایران مخالف جنگ در اوکراین است و از راه حل مسالمت آمیز حمایت می کند. من (از وزیر خارجه ایران) خواستم پیامم را به مسکو منتقل کند که روسیه باید بمباران غیرنظامیان را متوقف کند، آتش‌بس را رعایت کند و از اوکراین خارج شود.»

وزیر خارجه ایران قرار است روز سه‌شنبه به مسکو برود.

پس از ده روز تلاش‌ ناکام مقامات برای تخلیه شهروندان از شهر بندری ماریوپول، سرانجام روز دوشنبه روس‌ها به اولین کاروان خودروها اجازه دادند تا این شهر بندری محاصره شده، را ترک کنند.

آندری رمپل، یک نماینده شورای شهر ماریوپول که اکنون در زاپروژیا است، به رویترز گفت: «در ساعت یک (یازده به وقت گرینویچ) روس‌ها یک ایست بازرسی را باز کردند و کسانی که خودرو و سوخت داشتند اجازه دادند تا این شهر را به سمت زاپروژیا ترک کنند.» زاپروژیا شهری به سمت شمال و در کنترل اوکراین است.

او گفت که «در دو ساعت اول، ۱۶۰ خودرو ماریوپول را ترک کردند و احتمالا خودروهای بیشتری تا کنون، آنجا را ترک کرده‌اند.»

آندری رمپل همچنین گفت که «علیرغم اینکه بمباران ماریوپول همچنان ادامه دارد، اما کریدور بشردوستانه، از این بمباران‌ها در امان است. او گفت خودروها تا رسیدن به زاپروژیا باید از چندین پست بازرسی روس‌ها را عبور کنند.»

این بندر که در جنوب شرق اوکراین واقع است از هفته اول تهاجم روسیه بدست نیروهای روس محاصره شد، طی روزهای گذشته به شدت بمباران شده‌است و شرایط انسانی در این شهر بسیار نامطلوب است. بنا به گزارش‌ها، صدها هزار نفر از ساکنین این شهر در در زیرزمین‌ها بدون غذا یا آب یا سرپناه مناسب، گرفتار آمده‌اند.

مقامات محلی اوکراین به رویترز گفته‌اند که تا‌کنون ۲۵۰۰ غیرنظامی در این شهر کشته شده‌اند هرچند که این آمار به طور مستقل قابل تایید نیست. روسیه مدعی است که به غیرنظامیان حمله نمی‌کند اما گزارش‌های متعددی از کشته شدن غیرنظامیان در حملات روسیه حکایت دارد.

هیأت‌های روسیه و اوکراین روز دوشنبه چهارمین دور مذاکرات برای آتش‌بس را به طور مجازی برگزار کردند درحالی که شواهد، از عدم حصول نتیجه در این مذاکرات، حکایت دارند. قرار است مذاکرات روز سه شنبه ادامه یابد.

با گذشت ۱۹ روز از تهاجم روسیه به اوکراین، نیروهای نظامی این کشور هنوز نتوانسته‌اند هیچ یک از ۱۰ شهر بزرگ اوکراین را تصرف کنند.

XS
SM
MD
LG