لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۱

لاوروف در عربستان با وزیران امور خارجه شورای همکاری خلیج فارس دیدار می‌کند


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز چهارشنبه عازم عربستان سعودی است تا با وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ملاقات کند.

این خبر روز سه‌شنبه از سوی دو مقام در خلیج فارس اعلام شدتائيد شد. انتظار میرود لاوروف که سه‌شنبه را در بحرین سپری کرد روز چهارشنبه در نشست شورای همکاری خلیج فارس در شهر ریاض با همتایان سعودی، اماراتی، عمانی، کویتی، قطری و بحرینی خود دیدار کند.

محورهای گفت‌وگوهای مدنظر در این دیدار اعلام نشده است، اما گمان می‌رود که مواجهه با بحران انرژی در جهان و درخواست غرب از کشورهای تولیدکننده انرژی برای افزایش تولید از محورهای اصلی گفت‌وگوها باشد.

این درحالی است که به نظر می‌رسد جنگ روسیه علیه اوکراین نیز در این دیدار بر این نشست سایه بیاندازد. بنا به اعلام مقامات، شش وزیر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس قرار است در خلال این نشست ملاقاتی نیز با وزیر امور خارجه اوکراین به صورت مجازی انجام دهند.

کشورهای خلیج فارس در جنگ روسیه در اوکراین موضعی بیطرفانه اتخاذ کرده‌اند. وزیر امور خارجه عمان گفته است که این بحران مستلزم یک چاره اروپایی است.

در این میان، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز دوشنبه در گفت‌و‌گویی تلفنی با شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، همتای سعودی خود، بر اهمیت حمایت بین‌المللی از اوکراین تأکید کرد.

XS
SM
MD
LG