لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

عبور بهای نفت از محدوده ۱۲۰ دلار برای هر بشکه


آرشیو- آسوشیتدپرس
آرشیو- آسوشیتدپرس

قیمت نفت در سطح جهانی در معاملات روز دوشنبه برای نخستین بار طی دو ماه گذشته از ۱۲۰ دلار برای هر بشکه فراتر رفت. این در حالی است که بازار نفت در التهاب تصمیم اتحادیه اروپا بر سر ممنوعیت واردات نفت روسیه است.

هر بشکه نفت برنت با یک دلار و ۴ سنت افزایش ۱۲۰ دلار و ۱۲ سنت برای هر بشکه معامله شد. بهای همین نوع نفت برای تحویل در ماه اوت افزایشی ۸۵ سنتی را تجربه کرد و به ۱۱۶ دلار و ۴۱ سنت برای هر بشکه رسیده است. قیمت نفت خام غرب تکزاس نیز با افزایشی ۷۴ سنتی ، ۱۱۵ دلار و ۸۱ سنت برای هر بشکه معامله شد.

اتحادیه اروپا در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه پیرامون ششمین مجموعه از تحریمها علیه روسیه به‌دلیل تهاجم نظامی این کشور به اوکراین را بررسی می‌کند. دولتهای عضو این اتحادیه روز یکشنبه در زمینه حصول توافقی پیرامون تحریم نفت روسیه به توافق نرسیدند.

لئونا لیو، تحلیلگر بازار نفت در سنگاپور، میگوید که «برای کشورهای اروپایی کاستن از میزان وابستگی شان به انرژی روسیه، امری بس دشوار است.»

هرگونه تحریم بیشتر نفت روسیه میزان بالای تقاضای بنزین، دیزل و سوخت هواپیماهای تجاری در جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این درحالی است که گمانه‌زنی‌ها و شواهد حاکی از آن است که سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، و متّحدان آن از جمله روسیه در نشست آتی خود در روز پنجشنبه پیش‌رو احتمالا درخواستهای محافل غربی مبنی بر تسریع افزایش میزان تولید را ردّ خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG