لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

اعضای اتحادیه اروپا با ممنوعیت واردات نفت از روسیه موافقت کردند


نشست ویژه اتحادیه اروپا برای بررسی ممنوعیت وارادات نفت از روسیه
نشست ویژه اتحادیه اروپا برای بررسی ممنوعیت وارادات نفت از روسیه

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا توافق کردند که تا پایان امسال واردات نفت از روسیه را به یک سوم میزان کنونی کاهش می‌دهند.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت:«قصد داریم با این اقدام و تحریم ۹۰ درصدی واردات نفت، ماشین جنگی روسیه را متوقف کنیم.» اعضای اتحادیه اروپا همچنین اسبربانک «بزرگترین بانک روسیه» را از سیستم سوئیفت قطع و سه شرکت دولتی دیگر روسیه را تحریم کردند. به گفته رییس شورای اتحادیه اروپا، تحریم‌های جدید که نیاز به حمایت همه ۲۷ کشور عضو دارد، تا روز چهارشنبه به طور قانونی تصویب خواهد‌ شد.


اتحادیه اروپا پیش از این در پنج دور قبلی به علت جنگ بر ضد اوکراین تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کرده بود. در این تحریم‌ها بیش از ۱۰۰۰ فرد روس، از جمله شخص ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و مقامات ارشد دولتی و همچنین الیگارش های طرفدار کرملین، بانک ها و صنعت زغال سنگ روسیه تحریم شده‌ بودند.

اتحادیه اروپا در حال حاضر حدود ۴۰ درصد گاز طبیعی و ۲۵ درصد نفت مورد نیاز خود را از روسیه تامین می‌کند. در تحریم نفتی مورد توافق اتحادیه اروپا، خرید نفت خام روسیه از طریق دریا به طور کامل متوقف می‌شود، اما به دلیل رعایت مصالح مجارستان و تامین نفت مورد نیاز این کشور خرید نفت از طریق خطوط لوله انتقال زمینی همچنان ادامه می‌یابد. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان گفته‌بود: «فقط در صورتی از تحریم های جدید حمایت می‌کند که امنیت عرضه نفت کشورش تضمین شود.» این کشور محصور در خشکی بیش از ۶۰ درصد نفت خود را از روسیه تامین می کند و به نفت خامی وابسته‌ است که از طریق خط لوله دروژبا وارد می‌شود.

ولودیمیر زلنسکی که به صورت ویدئویی به جلسه رهبران اتحادیه اروپا پیوست، از آنان خواست با اعمال فشار بیشتر، روسیه را از کرده خود پشیمان کنند. رئیس جمهوری اوکراین گفت: «بسته تحریم‌ها باید به گونه‌ای باشد تا مسکو، بهای کاری را که با اوکراین کرده بپردازد و دست از این تجاوز بردارد.»
رهبران اتحادیه اروپا در ادامه نشست خود در بروکسل، قرار است روز سه‌شنبه بر سر موضوع امنیت غذایی مذاکره و دولت‌ها را موظف کنند تا راهکاری برای صادرات غلات و سایر محصولات کشاورزی اوکراین بیابند.

XS
SM
MD
LG