لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

طرح روسیه برای تصرف مناطق جنوب شرقی اوکراین


سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری روز سه شنبه
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری روز سه شنبه

وزیر خارجه روسیه خواستار حضور ساکنان مناطق جنوب شرقی در مذاکرات اوکراین شد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه می گوید مناطق جنوب شرقی اوکراین باید در گفتگوها برسر آینده آن کشور گنجانده شوند.

آقای لاوروف روز سه شنبه در مسکو به خبرنگاران گفت روسیه می خواهد این مناطق، که عمدتاً روس زبان اند، در گفتگوهای چندجانبه نمایندگانی داشته باشند.

درپاریس، آندرس فو راسموسن دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – هشدار داد مداخله بیشتر روسیه در اوکراین یک «اشتباه تاریخی» است که روسیه را هر چه منزوی تر خواهد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه همچنین اوکراین را به توقف آنچه روسیه «آمادگی نظامی» در جنوب اوکراین می خواند فراخواند و گفت این اقدام ممکن است به جنگ داخلی بیانجامد.
درگیری روسگرایان با هواداران تمامیت ارضی اوکراین - خارکف، هفتم آوریل
درگیری روسگرایان با هواداران تمامیت ارضی اوکراین - خارکف، هفتم آوریل

در همین حال، آرسن آواکف وزیر کشور اوکراین می گوید در عملیات ضد تروریستی برای بیرون راندن تظاهرکنندگان روسگرایی که یک ساختمان دولتی را در خارکف اشغال کرده بودند، ۷۰ نفر دستگیر شدند. روسگرایان روز یکشنبه ساختمان هایی را در شهرهای خارکف، دونتسک و لوهانسک اشغال کردند. آنها خواهان برگزاری همه پرسی برای جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه هستند – رفراندومی از نوع آنچه که ماه گذشته در کریمه انجام شد.

کاخ سفید می گوید شواهدی در دست است که بعضی از تظاهرکنندگان روس زبان، اوکراینی نیستند، و با دریافت پول، از خارج به اوکراین آمده اند تا آشوب به راه بیاندازند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگوی تلفنی با همتای روس خود سرگئی لاوروف، از روسیه خواست تا به افرادی که وی جدایی طلب و خرابکار می نامد، اجازه فعالیت ندهد.
XS
SM
MD
LG