لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۱

اوکراین: روسیه حامی جدایی طلبان است


Arseniy Yatsenyuk
Arseniy Yatsenyuk
نخست وزیر اوکراین روسیه را به حمایت از تظاهرات جدایی خواهان - از جمله کسانی که روز یکشنبه ساختمانهای دولتی را در شرق اوکراین اشغال کردند - متهم کرد.
آرسنی یاتسنیوک روز دوشنبه در جلسه کابینه خود گفت روسیه پشت ناآرامی هایی است که در شهرهای شرقی دونتسک، لوهانسک و خارکیف به وجود آمده. آقای یاتسنیوک گفت این تظاهرات به روشنی بخشی از برنامه برهم زدن ثبات و ایجاد وضعیتی است که نیروهای «خارجی» از مرز عبور کنند و خاک اوکراین را تصاحب نمایند.

نخست وزیر اوکراین گفت نیروهای روسیه در ۳۰ کیلومتری مرز اوکراین موضع گرفته اند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، اولکساندر تورچینیف، رئیس جمهوری موقت اوکراین نیز روسیه را در جریان تظاهرات روز یکشنبه مقصر دانست و گفت آنها قصد دارند «سناریوی کریمه» را بار دیگر اجرا کنند. وی گفت اقدامات ضد تروریستی در منطقه اعمال خواهد شد.

وزارت کشور اوکراین روز دوشنبه اعلام کرده بود که مردان مسلح طرفدار روسیه مرکز امنیت ایالتی را در شهر لوهانسک در شرق اوکراین تصرف کرده بودند. لوهانسک یکی از ۳ شهری است که شاهد تظاهرات ضددولتی در روز یکشنبه بود. مقامهای دولتی می گویند همه راههای منتهی به شهر بسته شده است.
تظاهرکنندگان در این شهر و دونستک - شهر دیگر شرقی اورکاین - راهپیمایی کردند و برخی از تظاهرکنندگان که نقاب زده بودند ترقه های آتش بازی به سوی پلیس ضد شورش پرتاب کردند.
XS
SM
MD
LG