لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

کاخ سفید به کرملین هشدار داد در شرق اوکراین دخالت نکند


جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید - آرشیو
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید - آرشیو
کاخ سفید به روسیه اعلام کرد از دخالت در شرق اوکراین پرهیز کند و یا اینکه با تحریم های بیشتری روبرو شود.

هشدار کاخ سفید به کرملین پس از آن داده شد که در چند روز گذشته گروهی از حامیان روسیه به ساختمان های دولتی دست کم سه شهر شرق اوکراین هجوم بردند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری خود در روز دوشنبه گفت هجوم به ساختمان های دولتی اوکراین نتیجه افزایش فشار مسکو بر اوکراین است. او به مسکو هشدار داد حرکت بیشتری انجام ندهد.

جی کارنی گفت از ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می خواهد تا همه تلاش هایی که به بی ثباتی اوکراین می انجامد را متوقف کند و نسبت به هرگونه دخالت نظامی بیشتر [روسیه در اوکراین] هشدار داد.

جی کارنی گفت مدارک محکمی وجود دارد که نشان می دهد تظاهرات کنندگان شهروندان محلی نبودند بلکه برای حمایت از روسیه پول گرفته اند.

راهپیمایان حامی روسیه در شهر دونتسک در شرق اوکراین اعلام یک جمهوری جداگانه و اعلام رفراندوم جدایی کردند و از روسیه خواستند نیروهای صلح بان اعزام کند.

حرکات انجام شده در این منطقه شبیه به رویدادهایی است که ماه گذشته میلادی به ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه انجامید. مقامات آمریکایی نگران آن هستند که آن اتفاق تکرار شود.

سخنگوی کاخ سفید گفت اگر روسیه اقدامی کند که تمامیت ارضی اوکراین را به خطر بیاندازد، و یا حاکمیت ملی اوکراین را نقض کند، عواقب بیشتری در انتظار مسکو خواهد بود.

این عواقب ممکن است شامل تحریم های گسترده تر علیه تمامی بخش های اقتصاد روسیه از جمله صادرات تسلیحات و نظام بانکی باشد.

مقامات آمریکایی می گویند نشانه ای از عقب نشینی نیروهای روسیه از مرزهای اوکراین ندیده اند. روسیه چندین هفته است که نیروهای خود را در نزدیکی مرزهای اوکراین جمع کرده است.

واشنگتن گفته است در این مرحله صحبت از اقدام نظامی نیست و خود را به ارائه کمک های غیر مرگبار نظامی به اوکراین متعهد می داند.

مسوولان وزارت دفاع آمریکا تایید کردند که آمریکا یک کشتی به دریای سیاه می فرستد تا به متحدانش اطمینان خاطر دهد.

در همین حال، جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا نیز با سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در تماس بوده است. آنان روز دوشنبه به صورت تلفنی گفتگو کردند. آقای کری در این تماس گفت او تحولات اوکراین را با «نگرانی عمیق» نظاره می کند.
XS
SM
MD
LG