لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۷

لاوروف: روسیه قصد تصرف اوکراین را ندارد


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه می گوید کشور قصد اعزام نیروهای مستقر در مرز به داخل خاک اوکراین را ندارد.

آقای لاوروف روز شنبه در تلویزیون دولتی روسیه گفت مسکو مطلقاً هیچ قصد یا منافعی در عبور از مرزهای اوکراین ندارد. این در حالی است که روسیه در هفته های اخیر های عملاً شبه جزیره کریمه را به اشغال خود درآورده است.

اظهارات آقای لاوروف یک روز پس از گفتگوی تلفنی یکساعته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با باراک اوباما برای بررسی پیشنهاد ایالات متحده در مورد حل بحران اوکراین مطرح شد. مقامات روسیه می گویند پیشنهاد برای تنش زدایی را به طور کامل با دولت اوکراین هماهنگ کرده اند.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما پیشنهاد کرده است ولادیمیر پوتین، پیشنهاد راه حل دیپلماتیکی را که جان کری هفته گذشته به وزیر خارجه روسیه داده است، به طور کتبی پاسخ بدهد.

جزئیات پیشنهاد آقای کری به وزیر خارجه روسیه در بیانیه کاخ سفید ذکر نشده، اما آمریکا به روسیه فشار می آورد تا نیروهایش را از پایگاه های واقع در شبه جزیره کریمه خارج کند و به ناظران بین المللی اجازه دهد تا برای اطمینان از امنیت اقلیت اوکراینی ساکن کریمه، وارد آن شبه جزیره شوند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید دولت اوکراین همچنان رویکرد «خویشتندارانه و بی تنش» خود را در قبال بحران ادامه می دهد؛ و از روسیه خواست تا همین شیوه را دنبال کند و از تحریکات اضافی بپرهیزد.

انتظار می رود وزیران خارجه آمریکا و روسیه بار دیگر در روزهای آینده برای بحث درباره گامهای بعدی با یکدیگر دیدار کنند.

آقای اوباما در گفتگو با شبکه تلویزیونی آمریکایی سی بی اس گفت هر چند تحرکات نظامی روسیه در مرز اوکراین ممکن است تلاشی برای ارعاب اوکراین باشد.

در همین حال، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحدمی گوید آقای پوتین به وی اطمینان داده است که روسیه قصد اقدام نظامی در قلمرو اوکراین را ندارد.

شورای امنیت ملی اوکراین می گوید هم اکنون نزدیک به یکصدهزار نیروی روسیه در مرزهای شمالی، جنوبی و شرقی اوکراین مستقر شده اند، و در آماده باش کامل برای عملیات هستند. کارشناسان غربی شمار نیروهای روسی در مرز شرقی و جنوبی اوکراین را حدود سی هزار نفر برآورد کرده اند. روسیه می گوید حضور نیروهایش برای برگزاری مانور بهاره است و به ایالات متحده اطمینان داده است نیروهایش از مرز اوکراین عبور نخواهند کرد.

مسکو همچنین روز جمعه قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر عدم شناسایی الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را «مخرب» توصیف کرد. وزیر خارجه روسیه می گوید قطعنامه مجمع عمومی تلاش ها برای حل بحران داخلی روسیه را پیچیده تر خواهد کرد.

ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری مخلوع اوکراین روز جمعه خواستار برگزاری همه پرسی برای تعیین تکلیف همه مناطق شد و گفت آنچه که می تواند ثبات را به اوکراین برگرداند و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور را حفظ کند، همه پرسی سراسری است نه انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری.
XS
SM
MD
LG