لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

حقیقت‌آزمایی آسوشیتدپرس: بایدن در مورد «مهاجران» و جمهوری‌خواهان در مورد «اقتصاد و کرونا» سوابق را تحریف کردند


سخنرانی چهارشنبه شب پرزیدنت بایدن در کنگره
سخنرانی چهارشنبه شب پرزیدنت بایدن در کنگره

بخش انگلیسی صدای آمریکا گزارش آسوشیتدپرس از حقیقت‌آزمایی سخنرانی چهارشنبه شب پرزیدنت بایدن در جلسه مشترک کنگره و همچنین پاسخ جمهوری‌خواهان به آن را منتشر کرده و گفته است که هر دو طرف در سخنرانی خود سوابق را تحریف کردند.

این گزارش که روز پنجشنبه نهم اردیبهشت ماه منتشر شد، می‌گوید این بخش از سخنان پرزیدنت بایدن در مورد این که ۱۱ میلیون مهاجر بدون مدرک اقامتی در آمریکا هستند که اکثریت آن‌ها با روادید از تاریخ گذشته در کشور مانده‌اند، ادعایی بدون مدرک است.

آسوشیتدپرس می‌گوید هیچ آمار رسمی از شمار کسانی که قانونی وارد آمریکا شده‌اند و پس از انقضای روادید خود مانده‌اند، وجود ندارد. تخمین دولت این است که تا ژانویه سال ۲۰۱۸، حدود ۱۱.۴ میلیون نفر بدون داشتن مدرک قانونی در آمریکا بودند. ولی مشخص نکرده است که چه تعداد از آنها به صورت قانونی وارد کشور شده‌اند و پس از انقضای روادیدشان مانده‌اند و چه تعداد از آن‌ها غیرقانونی وارد کشور شده‌اند.

این گزارش همچنین به بخش دیگری از سخنان پرزیدنت بایدن اشاره کرده است که در آن رئیس جمهوری آمریکا گفت: «وقتی من معاون رئیس جمهوری بودم، پرزیدنت از من خواست که روی کمک کردن به دلایل ریشه‌‌ای مهاجرت متمرکز شوم و این کمک کرد که مردم به جای اجبار به ترک کشورشان، آن‌جا بمانند. این برنامه جوابگو بود، ولی تصمیم دولت قبلی این بود که [این طرح] ارزش ندارد. من آن برنامه را بازمی‌گردانم و از معاون رئیس جمهوری هریس خواسته‌ام اقدمات دیپلماتیک ما در این مورد را رهبری کند.» این گزارش می‌گوید که این گفته‌ها «نادرست» است.

حقیقت‌آزمایی آسوشیتدپرس می‌گوید، هرچند فعالیت‌های تحت هدایت بایدن در زمان دولت اوباما تلاش کرد که به معضل افزایش مهاجرت از آمریکای مرکزی رسیدگی کند، ولی فقر و خشونت چند دهه قدمت دارد. سالانه صدها میلیون دلار از سوی ایالات متحده به سمت آمریکای مرکزی روانه شد و این روند حتی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ هم ادامه داشت. ولی مهاجرت از مکزیک و آمریکای مرکزی بی‌وقفه، و با افزایش‌های ناگهانی دوره‌ای، ادامه داشته است.

سناتور تیم اسکات هم که واکنش جمهوری‌خواهان به سخنرانی پرزیدنت بایدن را ایراد کرد، مورد حقیقت‌آزمایی آسوشیتدپرس قرار گرفت. سناتور اسکات گفت: «تا پیش از کووید، ما همه‌شمول‌ترین اقتصاد طول زندگی من را شاهد بودیم. پایین‌ترین رقم بیکاری برای آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار، اسپانیایی‌تبار، و آسیایی‌‌تبار، و پایین‌ترین [نرخ بیکاری] زنان در ۷۰ سال گذشته ثبت شد. افزایش درآمدها برای طبقه پایین در مقایسه با [افزایش درآمدهای] طبقات بالا سریع‌تر در حال رشد بود: بخش ۲۵ درصدی پایین درآمدش بسیار سریع‌تر از ۲۵ درصد بالای جامعه بالا رفت و دلیلش این بود که جمهوری‌خواهان فرصت‌ها را برای تمامی شهروندان آمریکایی گسترش دادند.»

آسوشیتدپرس می‌گوید آمار ارائه شده به شکل گزینشی و گمراه‌کننده است. در مورد اعداد، این آمار درست است؛ ولی این دستاوردها در امتداد طولانی‌ترین روند صعودی در تاریخ ایالات متحده روی داده است؛ روندی که در دوران دولت اوباما شروع شد و در زمان دولت ترامپ بدون هیچ‌گونه تغییری ادامه یافت.

این گزارش همچنین می‌گوید سناتور اسکات نقش بانک مرکزی آمریکا را که برای حمایت از خروج اقتصاد از رکود نرخ بهره را در پایین‌ترین حد در تاریخ حفظ کرد، در نظر نگرفته است.

به نوشته آسوشیتدپرس،‌ اظهارات سناتور اسکات درباره همه‌گیری کرونا و نقش «عملیات فوق سریع و دولت ترامپ» در برخورداری کنونی از واکسن‌های ایمن و موثر، اغراق‌آمیز بوده است. آسوشیتدپرس می‌نویسد که بایدن در بدترین وضعیت و در بحبوحه موج زمستانی کووید۱۹، ریاست‌جمهوری را به دست گرفت.

آسوشیتدپرس با اذعان به این که دولت ترامپ از تحویل دو واکسن بسیار موثر حمایت کرد، می‌گوید که مقدار دزهای عرضه شده کمتر از تقاضا بود و چندین فرماندار از پیام‌های ناهماهنگ تیم ترامپ گلایه داشتند. در این گزارش همچنین آمده است که ترامپ بر کارزار انتخاباتی خود برای لغو نتایج انتخابات متمرکز بود و در حالی که دوره ریاست جمهوری او رو به پایان بود، توجه چندانی به این همه‌گیری نشان نداد.

XS
SM
MD
LG