لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۴

دستاوردهای پرزیدنت بایدن در ۱۰۰ روز ریاست جمهوری؛ اشاره به تهدید برنامه هسته‌ای ایران در نشست مشترک کنگره


نخستین سخنرانی جو بایدن چهل و ششمن رییس جمهوری ایالات متحده در نشست مشترک کنگره، ۲۸ آوریل ۲۰۲۱
نخستین سخنرانی جو بایدن چهل و ششمن رییس جمهوری ایالات متحده در نشست مشترک کنگره، ۲۸ آوریل ۲۰۲۱

پرزیدنت بایدن در نخستین سخنرانی خود به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در کنگره تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و کره‌شمالی را همردیف قلمداد کرد و از درپیش گرفتن دیپلماسی و بازدارندگی در مقابل آن خبر داد.

جو بایدن چهل و ششمین رییس جمهوری ایالات متحده شامگاه چهارشنبه ۸ اردیبهشت به وقت واشینگتن، در نخستین سخنرانی خود در نشست مشترک کنگره گفت: صد روز از زمانی که سوگند ریاست جمهوری یاد کردم، انجیل خانوادگی‌مان را در دست گرفتم و یک کشور بحران‌زده را به ارث بردم می‌گذرد.

وی از همه‌گیری کووید-۱۹ و پیامدهای آن به عنوان بحران عمده‌ای که کشور با آنها درست به گریبان است نام برد و در توصیف آن گفت: بدترین همه‌گیری در یک قرن، بدترین بحران اقتصادی از زمان رکود بزرگ، و بدترین حمله به دموکراسی‌مان از زمان جنگ داخلی.

منظور پرزیدنت بایدن از «حمله به دموکراسی ما» احتمالا آشوب ششم ژانویه گذشته و حمله مرگبار گروهی از شهروندان افراطی آمریکا به ساختمان کنگره است.

رییس جمهوری آمریکا از حزب دموکرات در ادامه سخنرانی خود در برابر قانونگذاران دو مجلس نمایندگان و سنا افزود: اکنون، تنها پس از گذشت صد روز، من می‌توانم به ملت گزارش دهم که آمریکا بار دیگر به حرکت در آمده است. خطر به امکان، بحران به فرصت و پس‌زدگی به استحکام تبدیل شده است.

پرزیدنت بایدن اضافه کرد: کارشناسان مستقل برآورد می‌کنند که برنامه اشتغال آمریکا میلیون‌ها شغل ایجاد می‌کند و تریلیون‌ها دلار رشد اقتصادی برای سال‌های پیش رو به همراه می‌آورد. نزدیک به ۹۰ درصد مشاغل ایجاد شده در حوزه زیرساخت‌ها در برنامه مشاغل آمریکایی نیازمند مدرک دانشگاهی هستند. ۷۵ درصد کل مشاغل نیز نیازی به مدرک مرتبط ندارند.

وی در ادامه تاکید کرد: این برنامه آنچه من همواره می‌گفتم را تصدیق می‌کند: وال استریت (بازار سهام) این مملکت را نساخت. طبقه متوسط است که این کشور را ساخت، و اتحادیه‌ها طبقه متوسط را ساخت. ما باید ثابت کنیم که دموکراسی هنوز کار می‌کند. این که دولت هنوز کار می‌کند، و می‌تواند به مردم برسد.

رییس جمهوری آمریکا با بیان این که در صد روز نخست کارمان ما با هم برای بازسازی ایمان مردم به کارایی دموکراسی‌مان کار کردیم، خاطر نشان کرد: ما مردم را واکسینه می‌کنیم، صدها هزار شغل ایجاد می‌کنیم، ما نتایج واقعی را که مردم قادرند ببینند و در زندگی خودشان حس کنند، ارائه می‌دهیم. درهای فرصت را باز می‌کنیم، عدالت و انصاف را تضمین می‌کنیم.

پرزیدنت بایدن در بخشی از سخنرانی خود به برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره‌شمالی نیز اشاره کرد و آنها را تهدیدهای جدی علیه امنیت ایالات متحده و جهان توصیف کرد و گفت، برای رسیدگی به تهدیدهای ناشی از این دو کشور، از طریق دیپلماسی و بازدارندگی بی‌امان، با متحدان خود همکاری نزدیکی خواهیم داشت.

این سخنرانی به همراه واکنش جمهوری‌خواهان به همراه گزارش‌های خبرنگاران صدای آمریکا و مهمانان در ویژه‌برنامه‌ای از تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی صدای آمریکا پخش شد که نسخه کامل آن را می‌توانید ببینید:

XS
SM
MD
LG