لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

بلومبرگ: مقامات ارشد دولت بایدن برای گفتگو درباره برجام و جنگنده‌های اف-۳۵ به خاورمیانه می‌روند


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید در حالی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تلاش دارد نگرانی‌های متحدان آمریکا در خصوص مذاکرات جاری هسته ای با ایران را کاهش دهد، دولت او این هفته تیمی از مقامات ارشد را به خاورمیانه می‌فرستد.

به نوشته بلومبرگ در روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت، قرار است در این سفر مسائلی نظیر خرید جنگنده های پیشرفته اف-۳۵ آمریکایی از سوی امارات نیز بررسی شود.

پیشتر، رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، اعلام کرده بود که صبح روز سه شنبه، ۷ اردیبهشت، با شرکای آمریکا در شورای همکاری خلیج فارس درباره مذاکرات مربوط به احیای توافق هسته‌ای برجام و امنیت منطقه خاورمیانه، گفتگو کرده است.

شماری از کشورهای حاشیه خلیج فارس، به ویژه امارات و عربستان سعودی، نگرانی های خود را درباره فعالیت های هسته ای ایران و تحرکات منطقه ای این کشور، ابراز کرده اند.

به نوشته بلومبرگ افراد مطلع می گویند، تیمی از مقامات وزارت خارجه آمریکا، شورای امنیت ملی، وزارت دفاع به رهبری برت مک‌گورک، هماهنگ کننده سیاست گذاری امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی، به خاورمیانه سفر می کند. در گزارش بلومبرگ به نام‌های برخی دیگر از افراد حاضر در این سفر، از جمله درک شولی، مشاور وزارت خارجه آمریکا، نیز اشاره شده است.

این افراد مطلع که نمی‌خواستند نامشان منتشر شود، گفته‌اند که برنامه‌های اولیه نشان می‌دهد ممکن است این تیم به عربستان، امارات، مصر، و اردن سفر کند.

XS
SM
MD
LG