لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

جلسه نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان به میزبانی ایران برگزار شد 


یونس قانونی (راست) نماینده هیات دولت افغانستان و عباس استانکزی، نماینده هیات طالبان
یونس قانونی (راست) نماینده هیات دولت افغانستان و عباس استانکزی، نماینده هیات طالبان

جلسه نمایندگان دولت افغانستان و ‌گروه طالبان و در حالی که نیروهای نظامی آمریکایی آماده تکمیل خروج از افغانستان هستند و پیشروی طالبان در شمال آن کشور ادامه دارد، به میزبانی ایران برگزار شد.

خبرگزاری‌ها روز چهارشنبه ۱۶ تیر گزارش دادند نمایندگان دولت افغانستان و ‌گروه طالبان برای مذاکره با یکدیگر در تهران دیدار کردند. در مراسم گشایش این مذاکرات، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت رهبران سیاسی افغانستان باید تصمیمات دشواری برای آینده کشورشان بگیرند.

یونس قانونی معاون سابق رئیس جمهوری افغانستان ریاست هیات دولت آن کشور را در مذاکرات برعهده دارد.

حکومت شیعه ایران هرچند در چند دهه اخیر با گروه سنی و افراط‌گرای طالبان درگیری داشته است، اما در سال‌های اخیر روابطی میان آن‌ها برقرار شده و دیدارهای آشکاردوجانبه‌ای انجام شده است.

واشنگتن تهران را متهم کرده است که پنهانی به جنگجویان طالبان برای اقدام علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان کمک کرده است، اما تهران این اتهام را رد می‌کند.

مذاکرات تهران در حالی صورت می گیرد که از بعد از تخلیه پایگاه هوایی بگرام از نیروهای آمریکایی، عملیات طالبان تحرک بیشتری یافته و در روزهای اخیر موفق به کنترل بخش‌هایی از شمال افغانستان شده‌اند.

جو بایدن دستور داده است خروج نیروهای این کشور از افغانستان تا پیش از ۱۱ سپتامبر، بیستمین سالگرد حمله تروریستی القاعده به امریکا تکمیل شود. مقامات نظامی آمریکا می‌گویند ۹۰ درصد نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شده‌اند.

XS
SM
MD
LG