لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

افغانستان می‌گوید برای «ضد حمله» به مواضع طالبان برنامه دارد


یک نیروی امنیتی افغان - آرشیو
یک نیروی امنیتی افغان - آرشیو

رویترز به نقل از خبرگزاری روسی «ریانووستی» روسیه گزارش داده است که مشاور اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که نیروهای دولتی افغان سرگرم برنامه‌ریزی برای یک ضدحمله به طالبان در استان‌های شمالی این کشور هستند.

در روزهای اخیر نیروهای طالبان موفق به تصرف مناطق مهمی به ویژه در شمال افغانستان شده‌اند و نیروهای دولتی را مجبور به عقب‌نشینی کرده‌اند.

حمدالله محب، مشاور ارشد امنیت ملی افغانستان که برای گفت‌وگو با مقامات ارشد امنیتی روس به مسکو رفته است، به این خبرگزاری روسی گفت که نیروهای دولتی انتظار حملات طالبان را نداشتند، ولی «کاملا و قطعا» دست به ضد حمله خواهند زد.

روسیه یک پایگاه نظامی در کشور تاجیکستان، از مناطق پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق، و همجوار با افغانستان دارد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت خارجه روسیه دوشنبه اعلام کرد که کنسولگری این کشور در شهر مزار شریف در شمال افغانستان، فعالیت‌های خود را به دلیل نگرانی‌های امنیتی به حالت تعلیق در‌ می‌آورد.

نیروهای نظامی آمریکا اخیرا از پایگاه بگرام خارج شده اند. جنگجویان طالبان با توجه به خروج نیروهای آمریکایی و ائتلاف، حملات خود را در مناطق مختلف افغانستان گسترش داده‌اند، و با نیروهای دولتی و ارتش درگیر شده‌اند.

در همین حال، ژنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان می گوید، تمام نشانه ها حاکی از آن است که گروه طالبان در نظر دارد وارد کابل شود.

ژنرال میلر در مصاحبه با ای بی سی که چند روز پیش از تخلیه پایگاه بگرام ضبط، و روز یکشنبه از این شبکه خبری پخش شد، ضعف روحیه در ارتش افغانستان و پیشروی طالبان را نگران کننده دانست، و گفت شخصا انتظار دارد که نیروهای طالبان دیر یا زود وارد کابل شوند.

ژنرال اسکات میلر که بیش از هر فرمانده آمریکایی دیگری در افغانستان خدمت کرده است، گفت در صورت تسلط کامل طالبان برافغانستان، به احتمال زیاد اوضاع امنیتی آن کشور رو به وخامت خواهد رفت.

در همین حال مقامات دولت آلمان می‌گویند که تاکنون دو هزار و چهارصد ویزا برای کارمندان افغان شاغل در ارتش افغانستان، و خانواده‌های آنها صادر کرده‌اند.

به گفته مقامات آلمانی، همه این افراد قصد ندارند که بلافاصله از افغانستان خارج شوند و به آلمان بروند.

آلمان که پس از آمریکا، دارای بیشترین نیروی نظامی مستقر در افغانستان بود، هفته گذشته تمامی این نیروها را از این کشور خارج کرد، و کنسول‌گری خود در مزار شریف را نیز بست.

XS
SM
MD
LG