لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

با پیشروی طالبان، سفارت آمریکا در افغانستان شرایط امنیتی را ارزیابی می‌کند


سرباز افغان در حال نگهبانی در پایگاه بگرام پس از خروج نیروهای آمریکایی - ۵ ژوئیه ۲۰۲۱
سرباز افغان در حال نگهبانی در پایگاه بگرام پس از خروج نیروهای آمریکایی - ۵ ژوئیه ۲۰۲۱

انتظار می رود وضعیت امنیتی در افغانستان با نزدیکتر شدن خروج کامل نیروهای آمریکا و ائتلاف از این کشور وخیم تر شود. سفارت آمریکا و دیگر نمایندگی‌های دیپلماتیک در کابل مشغول ارزیابی روزانه از موقعیت و چگونگی واکنش در برابر هستند. سخنگوی سفارت آمریکا در کابل می گوید امنیت سفارت در اولویت قرار دارد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام روز سه‌شنبه ۱۵ تیر و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد ۹۰ درصد مراحل خروج نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان، انجام شده است.

در حومه شهرها، مناطق به سرعت به دست طالبان می افتند و جنگ سالاران افغان متحد آمریکا، نیروهای خود را مسلح می‌کنند. تسلیح گروه‌ها، چشم انداز بروز یک جنگ داخلی دیگر در افغانستان را تقویت می‌کند.

سخنگوی سفارت آمریکا در کابل به آسوشیتدپرس گفت بطور مدام مشغول ارزیابی وضعیت امنیتی هستند. وی افزود در حال حاضر کارمندان سفارت به هزار و‌ چهار صد شهروند آمریکایی کاهش یافته که همه به اتفاق کارکنان دیگر در داخل سفارت کار می‌کنند.

سفارت آمریکا در داخل منطقه سبز کابل قرار دارد. این منطقه با دیوارهای بلند ضد انفجار محصور است و اماکن دیپلماتیک دیگر را نیز در خود جا داده و مورد حفاظت دائم است.

فرودگاه کابل توسط نیروهای آمریکا و ترکیه حفاظت می‌شود. هم اکنون آمریکا و ترکیه با دولت افغانستان و سازمان ملل، به منظور تصمیم گیری در مورد چگونگی حفاظت از آن بعد از خروج نیروهای آمریکا مذاکره می‌کنند.

خبرگزاری‌ها همچنان از وخیم ‌تر شدن وضعیت افغانستان در شمال و پیشروی طالبان و کنترل مناطق بیشتری توسط آنها خبر می‌دهند.

به گفته مقامات مرزی تاجیکستان، روز دوشنبه بیش از هزار سرباز افغان از بیم جان خود از ولایت بدخشان با عبور از مرز به تاجیکستان پناه بردند.

دولت تاجیکستان ضمن بسیج ۲۰ هزار نیروی ذخیره خود در مرز با افغانستان، از تدارک چادرهایی در مرز برای پذیرش پناهجویان افغان خبر داده است.

همزمان با خروج تدریجی نیروهای ائتلاف از افغانستان و پیشروی نیروهای طالبان در این کشور، یک سخنگوی طالبان گفت این گروه در نظر دارد ماه آینده یک پیشنهاد کتبی صلح به دولت افغانستان ارایه کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG