لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

تشدید خشونت‌ها در افغانستان؛ کنسولگری ایران در بلخ بسته شد، سفارت آمریکا در کابل باز می‌ماند


آمریکا پایگاه نظامی بگرام را تخلیه می کند
آمریکا پایگاه نظامی بگرام را تخلیه می کند

سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل روز یکشنبه ۱۳ تیر در یک رشته توییت از ادامۀ فعالیت خود در افغانستان خبر داد و اعلام کرد هیچ طرحی برای بسته شدن این سفارتخانه وجود ندارد.

به نوشته بخش دری صدای آمریکا، در یکی از این توییت‌ها که عصر یکشنبه ۱۳ تیر منتشر شد، آمده است: «سفارت ایالات متحده در کابل باز است و باز خواهد ماند. آنگونه که رئیس جمهور بایدن دستور داده است، ما به حضور نیرومند دیپلماتیک در کابل ادامه می‌دهیم تا طیفی از کارها را با حکومت و مردم افغانستان به پیش ببریم. ما هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت نداریم.»

این در حالی است که نشریه وال استریت ژورنال روز شنبه در گزارشی نوشت وخیم شدن وضعیت امنیتی در افغانستان می‌تواند زندگی کارمندان و سایر شهروندان باقی مانده در این کشور را به مخاطره بیندازد.

از سوی دیگر، مقام‌های محلی ولایت بلخ می‌گویند همزمان با تشدید جنگ در این ولایت، کنسولگری های ترکیه، پاکستان و ایران در این ولایت بسته شده است.

گفته می‌شود تمامی دیپلمات‌های این کشورها شهر مزار شریف را ترک کرده و به کابل رفته اند. اخیرا حملات طالبان به شماری از مناطق استان بلخ شدت یافته است و به گفته مقام‌ها، بسیاری این حملات از سوی نیروهای امنیتی افغان دفع شده است.

با آنکه انتظار می‌رود روند خروج کامل قوای آمریکایی از افغانستان به زودی تکمیل شود، مقام‌های آمریکایی گفته اند که صدها نظامی این کشور برای تامین امنیت سفارت آمریکا در کابل باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG