لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

با خروج نیروهای آمریکایی، مردم افغانستان نگران حملات طالبان و امنیت خود هستند


حمل اجساد شهروندان غیرنظامی که طی نبرد بین طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند. بدخشان، شمال افغانستان - ۴ ژوئیه ۲۰۲۱
حمل اجساد شهروندان غیرنظامی که طی نبرد بین طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند. بدخشان، شمال افغانستان - ۴ ژوئیه ۲۰۲۱

همزمان که نیروهای آمریکا روز جمعه پایگاه نظامی اصلی خود در افغانستان را ترک کردند، و بطور نمادین به طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان دادند، ساکنان محلی اطراف این پایگاه خود را برای آنچه پس از این خروج ممکن است روی ‌دهد، آماده می‌کنند.

در حالیکه مذاکرات با طالبان در قطر پیشرفتی نداشته، و تقریبا یک چهارم کشور در هفته های اخیر به دست طالبان افتاده، بسیاری نگران بروز هرج و ‌مرج در کشور هستنند و می‌گویند کسانی ‌که توانایی مالی دارند کشور را ترک می‌کنند و برخی دیگر نیز خود را مسلح می‌کنند.

بیش از سه هزار و پانصد نیروی خارجی طی دو دهه جنگ افغانستان کشته شده‌اند و بر اساس اسناد سازمان ملل متحد صد هزار غیر نظامی جان خود را از دست داده‌اند.

کارشناسان امنیتی باور دارند به رغم افزایش خشونت، احتمال ندارد که طالبان بتواند قدرت را بدست بگیرد زیرا کسی آنها را نمی پذیرد.

در پایتخت خبرها یادآور وحشت در حال افزایشی است که امروزه در بسیاری از مناطق افغانستان از زمان اعلام خروج سربازان آمریکایی بسیاری از جوامع را در برگرفته است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG