لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۱

آژانس اطلاعاتی آلمان: جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌های غیرقانونی خود برای دستیابی به فناوری سلاح‌های کشتار جمعی را مخفی می‌کند


تصویری از دستگاه‌های سانتریفیوژ در تاسیسات نطنز در جنوب تهران، که ١١ آوریل ٢٠٢١ از تلویزیون دولتی ایران پخش شد (منبع: آسوشیتدپرس)
تصویری از دستگاه‌های سانتریفیوژ در تاسیسات نطنز در جنوب تهران، که ١١ آوریل ٢٠٢١ از تلویزیون دولتی ایران پخش شد (منبع: آسوشیتدپرس)

بر اساس یک گزارش اطلاعاتی جدید از ایالت شلسویگ-هولشتاین در شمال آلمان، جمهوری اسلامی ایران از روش‌هایی سری به منظور پنهان‌ کردن تلاش‌هایش برای دستیابی به فناوری تولید سلاح‌های کشتار جمعی استفاده می‌کند.

روزنامه «جروزالم پست» روز شنبه با انتشار مطلبی می‌نویسد، بر اساس این گزارش که روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت منتشر شد، روش‌های مورد استفاده حکومت ایران شامل «تأسیس یک شرکت بی‌طرف به منظور فریب‌دادن خریدار درباره ماهیت واقعی فروش از طریق یک شرکت تحت کنترل دولت، [و] تاسیس شبکه‌های تدارکاتی متعلق به شرکت‌های صوری و واسطه» است.

این گزارش می‌افزاید جمهوری اسلامی با استفاده از «کشورهای ثالث» و نیز «استفاده و سوءاستفاده از تحویل‌دهندگان بار و حمل‌ونقل‌کنندگان کم‌تجربه» می‌تواند ماهیت خریدار نهایی را پنهان نگه دارد.

این چهارمین گزارش جروزالم پست به نقل از آژانس‌های اطلاعاتی اروپایی طی یک ماه گذشته است که در آن جمهوری اسلامی متهم به تلاش برای دستیابی به فناوری تولید سلاح‌های کشتار جمعی می‌شود.

در سه گزارش قبلی، آژانس‌های اطلاعاتی هلند، ایالت باواریا در آلمان، و سوئد اعلام کردند که تلاش حکومت ایران برای دستیابی به این فناوری، در سال ٢٠٢٠ ادامه داشته است.

XS
SM
MD
LG