لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۶

رقابت فضایی میلیاردرهای زمینی؛ ریچارد برانسون بریتانیایی زودتر به فضا می‌رود


ریچارد برانسون
ریچارد برانسون

ریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی، یازدهم ژوئیه با فضاپیمای ساخت شرکت خود «ویرجین گلکتیک» به فضا سفر می‌کند.

در صورت موفقیت این پرواز آزمایشی، ریچارد برانسون رقیب میلیاردر خود جف بزوس را شکست خواهد داد، و ۹ روز زودتر از او به فضا خواهد رفت.

جف بزوس اعلام کرده بود که در روز بیستم ژوئیه سوار بر فضاپیمای ساخت شرکت خود «بلو اوریجین» به سفر فضایی می‌رود.

جف بزوس، بنیان‌گذار فروشگاه اینترنتی «آمازون»، همراه با برادرش مارک، خانم خلبانی به نام والی فانک، و یک مسافر ثروتمند دیگر که ۲۸ میلیون دلار پرداخته است، به فضا می‌روند.

با توجه به رقابت این دو میلیاردر ماجراجو، انتظار می‌رفت که ریچارد برانسون برنامه خود را تغییر دهد تا این رکورد جهانی به نام او ثبت شود.

به گزارش رویترز، پرواز ریچارد برانسون با فضاپیمای «وی‌اس‌اس یونیتی»، نقطه عطفی برای سفرهای فضایی تجاری محسوب می‌شود.

یکی دیگر از بازیگران اصلی این عرصه، ایلان ماسک است که با شرکت خود «اسپیس اکس» برنامه‌های مفصلی برای سفرهای تجاری فضایی دارد.

پیشرف فناوری، کاهش هزینه‌ها، و رشد تقاضا، باعث شده است که کارشناسان نسبت به آینده صنعت گردشگری فضایی خوشبین باشند. براساس برخی پیش بینی‌ها، گردشگری فضایی تا سال ۲۰۳۰ حدود سه میلیارد دلار درآمد ایجاد خواهد کرد.

پرواز ریچارد برانسون در یازدهم ژوئیه بیست و دومین پرواز آزمایشی فضاپیمای «وی‌اس‌اس یونیتی» و چهارمین پرواز باسرنشین این شرکت خواهد بود.

البته این نخستین پروازی است که با خدمه کامل - شامل دو خلبان و چهار «متخصص مأموریت» از جمله ریچارد برانسون- انجام می‌شود.

به گفته شرکت ویرجین گلکتیک، احتمالا تا پیش از آغاز سفرهای تجاری فضایی این شرکت در سال ۲۰۲۲، دو پرواز آزمایشی دیگر در پیش است.

XS
SM
MD
LG