لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۷

موفقیتی دیگر برای شرکت آمریکایی اسپیس‌اکس؛ ایلان ماسک می‌گوید سفر به مریخ «انجام‌پذیر» است


آرشیو - ایلان ماسک مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت فناوری فضایی اسپیس‌اکس
آرشیو - ایلان ماسک مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت فناوری فضایی اسپیس‌اکس

پس از آن که نمونه اولیه پرتابگر «استارشیب اس‌ان۵» شرکت اسپیس‌اکس در نخستین پرواز آزمایشی خود با موفقیت در هوا اوج گرفت، ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت اسپیس‌اکس، نسبت به انجام‌پذیر بودن سفر انسان به مریخ اظهار خوشبینی کرد.

به گزارش سایت «اسپیس دات کام»، اسپیس‌اکس این فضاپیما در اندازه کامل را بعد از ظهر سه‌شنبه ۱۴ مرداد در نزدیکی روستای بوکاچیکا در جنوب تگزاس، به مدت ۴۰ ثانیه به پرواز در آورد. این قدم کوچک، شاید گامی بزرگ به سوی سیاره سرخ باشد.

ایلان ماسک کمی بعد از تکمیل این پرواز آزمایشی در توئیتی نوشت: «مریخ به نظر انجام‌پذیر می‌آید.»

فضاپیمای اس ان۵ از فولاد زنگ نزن، حوالی ساعت ۷ شب به وقت محلی به هوا رفت. سفینه فضایی در این پرواز کوتاه و بدون سرنشین به طور افقی، در ارتفاع ۱۵۰ متر از زمین پرواز کرد. سپس طبق برنامه‌ریزی قبلی، پایه‌های فرود خود را باز کرد و بر زمین نشست.

اس‌ان۵ دومین فضاپیما از نمونه اولیه استارشیپ و اولین فضاپیما در یک سال گذشته است که از زمین بلند می‌شود. یک فضاپیمای دیگر استارشیپ به نام «استارهاپر» در تابستان ۲۰۱۹ چند پرواز کوتاه داشت، ولی بعد از چند پرش ۱۵۰ متری از سطح زمین، بازنشسته شد.

هر دو سفینه استارهاپر و اس‌ان۵ به یک تک موتور رَپتِر، که موتور نسل بعدی شرکت اسپیس‌اکس است، مجهز هستند.

به گفته ایلان ماسک نمونه نهایی سفینه استارشیپ، با ۵۰ متر ارتفاع، به ۶ موتور رَپتِر مجهز خواهد بود و قابلیت حمل ۱۰۰ سرنشین را خواهد داشت.

این رویداد بزرگ برای شرکت اسپیس اکس در حالی روی می‌دهد که تنها سه روز از بازگشت کپسول درگن به زمین گذشته است. در آن پرواز دو فضانورد آمریکایی داگ هرلی و باب بنکن از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند. کپسول درگن اسپیس‌اکس در روز ۳۰ ماه مه ۲۰۲۰ دو فضانورد ناسا را بعد از تقریباً یک دهه از خاک آمریکا به فضا برد و دو ماه بعد به سلامت به زمین بازگرداند.

شرکت اسپیس‌اکس، اکنون نخستین شرکت فناوری فضایی خصوصی در فرستادن انسان به فضا و نیز در بازگرداندن انسان به زمین است.

XS
SM
MD
LG