لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۸

نبرد میلیاردر‌ها: اعتراض شرکت موشک‌سازی جف بیزوس به قرارداد جدید ناسا با شرکت اسپیس‌اکس ایلان ماسک


Jeff Bezos and Elon Musk
Jeff Bezos and Elon Musk

شرکت «بلو اوریجن» با تصمیم ناسا برای واگذاری یک قرارداد ۲.۹ میلیارد دلاری به شرکت «اسپیس‌اکس» برای ساختن سفینه‌ای که فضانوردان بعدی را در آینده به کره ماه ببرد، مخالفت می‌کند.

به گزارش سی ان‌ان، تصمیم ناسا موجب بالا گرفتن نبرد چندین ساله میان شرکت‌های موشک‌سازی متعلق به جف بیزوس، بنیان‌گذار «بلو اوریجن»، و ایلان ماسک، مدیرعامل و مؤسس «اسپیس‌اکس»، شده است. بیزوس و ماسک در رده‌های اول و دوم ثروتمندترین افراد جهان قرار دارند.

این اختلاف پیرامون برنامه «سیستم فرود انسان»، یا به اصطلاح «اچ‌ال‌اس»، ناسا است. این برنامه در اصل به منظور رقابت حداقل دو شرکت خصوصی برای ساختن یک سفینه فضایی که فضانوردان را در ماموریت فرود انسان بر سطح ماه، موسوم به برنامه «آرتمیس» به فضا ببرد، برنامه ریزی شده است.

ولی در اوایل این ماه، ناسا اعلام کرد که پروژه خود را با اسپیس‌اکس به عنوان تنها پیمانکار پیش خواهد برد و مسئله هزینه را علت اصلی این‌ تصمیم عنوان کرد.

این خبر اولین بار توسط نیویورک تایمز گزارش داده شد.

باب اسمیت، مدیرعامل شرکت «بلو اوریجن»، این هفته در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز گفت که تصمیم ناسا ضعیف و ناقص است، زیرا درباره مزایای پیشنهاد شده بلو اوریجن به ناحق قضاوت کرده و چالش های فنی اسپیس‌اکس را کم اهمیت جلوه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG