لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

جف بزوس ماه آینده میلادی به فضا می‌رود


جف بزوس
جف بزوس

جف بزوس، میلیاردر آمریکایی و بنیانگذار و مدیر عامل فروشگاه اینترنتی «آمازون»، ماه آینده میلادی با فضاپیمای ساخت شرکت خود «بلو اوریجین» در مدار زمین پرواز خواهد کرد.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ ان ان»، این نخستین پرواز همراه با سرنشین این فضاپیما است که «نیو شپرد» نام دارد و رقیب جدی برای «دراگون» ساخت شرکت اسپیس اکس محسوب می‌شود.

این پرواز برای بیستم ژوئیه برنامه‌ریزی شده است که دو هفته پس از کناره‌گیری رسمی جف بزوس از مدیر عاملی شرکت آمازون خواهد بود.

مایک بزوس، برادر جوان‌تر جف بزوس نیز او را در این پرواز همراهی می‌کند و با نیو شپرد به مدار زمین می‌رود.

جف بزوس ۵۷ ساله در پیامی که در حساب کاربری خود در اینستاگرم منتشر کرد، نوشت که از هنگامی که پنج ساله بود، آرزوی سفر به فضا را داشته است، و بالاخره بیستم ژوئیه با بهترین دوستش، بزرگ‌ترین ماجراجویی خود را انجام خواهد داد.

اگر همه چیز مطابق برنامه پیش رود، جف بزوس، با داشتن ثروتی معادل ۱۸۷ میلیارد دلار، نخستین میلیاردری خواهد بود که به سفر فضایی می‌رود، و از یک فناوری استفاده می‌کند که میلیونها دلار برای آن خرج کرده است.

حتی ایلان ماسک که فضاپیماهای ساخت شرکت اسپیس اکس او مدتها است که به ماموریت‌های فضایی می‌روند، هنوز چنین تجربه‌ای ندارد.

ریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی و بنیانگذار شرکت «ویرجین گالکتیک»، یکی دیگر از رقبای جف بزوس است که سرگرم برنامه‌ریزی برای سفرهای تجاری فضایی است.

او بارها تأکید کرده است که یکی از نخستین مسافران فضایی شرکت خود خواهد بود، ولی انتظار نمیرود که پروازهای ویرجین گالکتیک تا اواخر سال ۲۰۲۱ انجام شود.

فضاپیمای «نیو شپرد»، حدود ۱۷ متر طول دارد، و شش مسافر را به مدار زمین می‌برد. این پرواز یازده دقیقه طول می‌کشد و در ارتفاع ۹۶ کیلومتری زمین انجام خواهد شد.

جف بزوس، بلو‌ اوریجین را در سال ۲۰۰۰ تأسیس کرد و این شرکت تاکنون چندین پرواز آزمایشی بدون‌ سرنشین به مدار زمین داشته است.

XS
SM
MD
LG